Ormandaki Kuşlar Masalı

Bir sürü kuşun olduğu bir orman varmış. Ormanın kenarında da küçük bir köy varmış. Kuşlar sabahları ötüşleriyle köydeki insanları uyandırırmış. Çocukların kulaklarına kuşların sesleri çok güzel gelirmiş. Çocuklarda ormandaki kuşları görmek için evden ayrılırlarmış.

Kendi kendilerine kuşları daha yakından görmek ve ellerine alıp sevmek için giderlermiş ormana. Ama kuşlar ağaçların en tepelerinde duruyorlarmış. Çok fazla aşağılara uçmuyorlarmış. Çocuklardan birinin aklına bir haylazlık gelmiş. Arkadaşlarına dönüp, ” Ağaçların dallarına doğru küçük taşlar fırlatalım ya da uzun dallar bulalım ki oraya yetişsin. Belki o zaman kuşlar uçar ve aşağı doğru gelir.” demiş.

Diğer çocuklar ise bu fikri beğenmiş ve yapalım demişler. İçlerinden sadece bir tanesi yapmamaları gerektiğini, kuşlara yazık olacağını söylemiş. Diğer çocuklar çoğunlukta olunca onu dinlememişler ve hemen ormanın içinde aranmaya başlamışlar. Küçük taşlar ve uzun ağaç dalları aramışlar. Biraz zaman geçince uzun bir dal parçası bulmuşlar. Kuşları rahatsız etmeye başlamışlar ve kuşlar bundan çok rahatsız olmuş.

Aralarından bir çocuk diğerlerine itiraz etmiş. Yapmayın, etmeyin yazık kuşlara demiş. Ama kimse onu dinlememiş. Kuşlardan bir tanesi kaçmaya çalışırken bir dala çarpmış ve yere düşmüş. Çocuklar hemen bakmaya gitmişler. Kuşun kanadından bir tanesi yaralanmış ve uçamıyormuş. Bunu gören çocuklar çok üzülmüşler. Hemen kuşu alıp köye götürmüşler. Köydeki bir yaşlı adam hayvan bakımından anlıyormuş ve çocuklarda hemen onun yanına gitmişler. Yaşlı adam yaralı kuşun kanadına hemen bir ilaç sürmüş. Bir haftaya iyileşir demiş. Çocuklarda bir daha kuşlara ve diğer hayvanlara zarar vermeyeceklerini söylemişler ve bundan pişman olmuşlar.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir