Öfkeli Çocuk Masalı

Evvel zaman iken, deve tellal iken, saksağan berber iken… Ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken… Çok iyi yürekli bir adamın bir erkek çocuğu varmış. Özünde iyi bir çocukmuş. Ancak çok çabuk öfkelendiği için herkesin kalbini kırıyormuş. Bu yüzden hiç kimse onunla arkadaşlık etmek istemezmiş. Bütün arkadaşları ondan uzaklaşmış ve yalnız kalmış.

Bir gün bu durumdan yakınarak babasına gelmiş. İyi, geçimli bir çocuk olmak istediğini söylemiş. “Lütfen babacığım, bana yardımcı ol. Gerçekten düzelmek istiyorum. Bana ne yapmam gerektiğini söyle.”

Babası bu duruma sevinmiş. Bir koca torba dolusu koca koca çiviler vermiş ve her öfkelendiğinde, arka bahçedeki tahta çite bir çivi çakmasını söylemiş. Her şeye kızan öfkeli çocuk, kızmayı o kadar alışkanlık haline getirmiş ki, ilk gün çite tam kırk tane çivi çakmış. Fakat gün geçtikçe tahta çite daha az çivi çakmaya başlamış. Çaktığı çivilerin sayısı günden güne iyice azalıyormuş.

Sonunda öyle bir gün olmuş ki, öfkesine hakim olmaya ve kırıcı sözleri ağzından kaçırmamaya başlamış. Koşarak babasının yanına gitmiş. Sevinerek ve kendinden memnun bir biçimde durumu anlatmış. Babası bu defa ona; “Aferin güzel evladım! Artık çivi çakmayı bırak. Çünkü öfkene hakim olabiliyormuşsun. Seni tebrik ederim. Fakat şimdi senden, öfkene her hakim olduğunda çitten bir çivi sökmeni istiyorum,” demiş.

Çocuk biraz şaşırmış. Ancak bunu neden istediğini sormamış. Bilge babasının elbet bir bildiği varmış. Babasının dediklerini sabırla yerine getirmiş. Günler birbirini kovalamış. Aylar sonra bir gün çocuk koşa koşa babasının yanına giderek çitin üzerinde artık bir tek çivi bile kalmadığını müjdelemiş. Babası sevinçle oğlunu öpmüş. Elinden tutup çitin önüne getirmiş ve şöyle demiş:

“Aferin oğlum, sonunda başardın. Ama şimdi sana söyleceklerimi dikkatle dinlemeni istiyorum. Çitin üzerindeki şu delikleri görüyor musun? Çit bir daha asla eskisi gibi olmayacak. Eğer öfkelendiğinde çivi çakmak yerine karşındakine kötü sözler söyleseydin, o sözler aynen bu delikler gibi bir yara açacaktı karşındakinin kalbine. Birine bir zarar verirsin; defalarca ‘özür dilerim’ desen de o yaranın izini yok edemezsin. Bu nedenle, öfkene hakim olup kimseyi yaralamamak, incitmemek gerek.”

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir