Çarşamba , Ocak 23 2019
Çocuk masalları
Anasayfa / Genel / Akıllı Kuşun Öğüdü Masalı

Akıllı Kuşun Öğüdü Masalı

Günlerin birinde bir kuş, avcının tuzağına düşmüş. Kurtulmak için ne kadar uğraştıysa da bir türlü kurtulamamış. Aradan biraz zaman geçince, avcı çıkıp gelmiş.

Kuş, avcıya, “Ey avcı, sen birçok öküzler, semiz koyunlar yedin, onlarla doymadın. Benim küçücük etimle mi doyacaksın? Beni öldürmekle senin ağzın yağlanmaz, dilin tatlanmaz. Gel, beni öldürme, ben de sana birbirinden değerli üç öğüt vereyim,” demiş.

Minik kuştan bu sözleri işiten avcı, onun vereceği birbirinden değerli öğütleri merak etmiş.

“İlk öğüdümü senin elinde iken vereyim, ikinci öğüdümü, şu karşıdaki dalın üstünde, üçüncüsünü de şu kayısı ağacının üstünde vereyim,” demiş kuş. Avcı, “Haydi ilk öğüdünü söyle,” demiş. Kuş, avcının elindeyken, “Olmayacak şeylere, kim söylerse söylesin sakın inanma,” demiş.

İkinci öğüdü merak eden avcı, kuşu bırakmış. Kuş, karşıdaki dalın üzerine konmuş. “İkinci öğüdüm de şu: Geçmiş şeyler için ve elinden kaçırdığın fırsat içinde üzülüp dövünme,” demiş. Sonra, damdan uçup, pırr diye karşıdaki kayısı ağacına konmuş.

“Ey avcı, benim karnımdaki 20 gram ağırlığında paha biçilemez bir inci vardı. Sen kendi ayağıyla gelen kısmetini kaçırdın,” deyince avcı, üzüntüsünden dövünmeye başlamış. Sevimli kuş, “Ey avcı! Ben sana elinden kaçırdığın fırsatlar için üzülme dememiş miydim? Mademki fırsat elden kaçtı, elden ne gelir? Ne diye boşuna feryat ediyorsun? Hem sonra, ben sana olmayacak şeylere kim söylerse söylesin sakın inanma’ dememiş miydim? Benim etim gelse gelse 5 gram gelir. 5 gramlık bedende, 20 gramlık inci nasıl barınır?”

Kuşun bu sözleriyle kendine gelip yaptığı hatayı anlayan avcı, “Peki, son öğüdü söyle de ondan sonra git,” demiş. Kuş, “Sen verdiğim iki öğüdü tuttun mu ki, diğerini istiyorsun? deyip pırr diye uçup gitmiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler, Bir Masal sitemiz siz anne ve babaların çocukların zihinsel gelişimine faydalı olmak amacı ile masallar düzenlemektedir. Eğer masalımızı beğendiyseniz aşağıda yorumlarınızı bekliyoruz. Bu sayede hem biz hem de masalı okumak isteyecek diğer aileler yardımcı olduğunuz için mutlu olacaktır. Teşekkürler.

Önemli Not: Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.
 

Hakkında Masalci

bunlara da bak

Sihirli Taşlar

Sihirli Taşlar

Ahmet ve Hasan isimli kardeşlerin kuzenleriyle birlikte Işıklar Diyarındaki maceralarının üzerinden baya bir zaman geçmişti. …

Huzur Bahçesi

Huzur Bahçesi

Bir varmış bir yokmuş, zamanın birinde kocaman bir şehirde aynı şehir gibi kocamaaaaaan, merkezden uzak …

bir yorum

  1. Güzel bir mesaj içeriyor. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir