Nasreddin Hoca Mum Ateşi Masalı

Bir gün, Nasrettin Hoca arkadaşlarıyla iddiaya tutuşur. Eğer Hoca karanlık ve soğuk bir gecede sabaha kadar köy meydanında bekleyebilirse, arkadaşları ona güzel bir ziyafet çekecekler. Yok eğer bunu yapamazsa o arkadaşlarına ziyafet çekecek. Kararlaştırılan günde Hoca meydanın ortasında, sabaha kadar tir tir titreyerek bekler. Sonra yanına gelenlere; “Tamam!” der. “İddiayı kazandım.”

“Ne oldu? Ne yaptın?” diye sorarlar.

“Bekledim sabaha kadar…” “Hayır… Sen uzaktaki bir mum ışığıyla ısınmışsın. İddiayı kaybettin! Ziyafetimizi hazırla”

Hoca çaresiz kabul eder. Ziyafet vakti, kocaman bir kazanın altına minicik bir mum koyar. Sözde yemek pişirecek. ” Ne yapıyorsun?” diye soran arkadaşlarına, kıs kıs gülerek yanıt verir :

“Bu mumun ısısıyla size yemek pişireceğim. Uzaktaki bir masal mumun ışığıyla ben nasıl ısındıysam, bu kazandaki yemek de öyle pişecek!..”

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir