Akilli Fare Masali

Evvel zaman içinde dünyanın en büyük çölünde minik, zeki bir fare yaşarmış. Bu fare çok küçükmüş. Ama her hayvanla mücadele eder, herkesi yenermiş.

Bakmayın minicik olduğuna alt edemediği hayvan kalmamış. Sonunda sıra deveye gelmiş. “ Deve kardeş sakın o upuzun boynuna güvenip de beni yenebileceğini düşünme!” demiş. “ Evet, senin yanında küçüğüm, bir nokta kadar bile yokum ama ben senden önce güneşin ilk ışığını görebilirim. Var mısın, benimle iddiaya girmeye?” demiş.

Tabi bunları duyan deve kahkahayı basmış. “Hah, ha, ha, seninle iddiaya girmek mi, ben kazanacağım, eminim. Ama istiyorsan girerim. Sen şu minicik halinle benim tırnağım bile olamazsın, nasıl benden önce güneşi göreceksin ki?” demiş. Böylece iki hayvan iddiaya girmiş. İkisi de artık güneşin doğuşunu beklemeye başlamışlar. Tabi deve kendinden çok eminmiş. Dönmüş yüzünü doğuya, gözlerini kırpmadan güneşin doğuşunu beklemeye başlamış.

Adı üstünde bizim kurnaz fare yine kurnaz ve akıllıca düşünmüş. Devenin hörgücüne bir güzel yerleşmiş, batıya, engin dağlara bakmaya başlamış. Güneş doğmadan hemen önce batıdaki dağların kızaracağını biliyormuş ya. İşte o yüzden keyifli keyifli dağları izlemeye başlamış. Yavaş yavaş vakit ilerledikçe güneşin doğma zamanı gelmiş.

Daha henüz güneş doğuda hiç gözükmezken, batı tarafındaki koca dağların üzerinde bir kızarıklık belirmiş. Fare hemen, “Güneş doğuyor işte, bak!” diye haykırmış. Bizim koca deve, batıya dönüp dağlardaki aydınlığı görünce şaşırmış ama artık çok geç olduğunu biliyormuş. Söyledikleri için pişman olmuş. Anlamış ki aslında akıl ve zekanın koca vücutla hiç alakası yokmuş. Farenin karşısında çok utanmış.

 Bu masalı okumak için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler;
Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir