Minik Bahçe

Evvel zaman içinde Nil ve Nil’in annesi Zehra varmış. Nil ve annesi büyük bir apartmanda yaşarlarmış ve etrafları da aynı onların apartmanı gibi hep büyük apartmanlarla doluymuş. Bir gün anne Zehra apartmanlarına ait olan minik bahçeyi bir bostana çevirmeye karar vermiş. Bahçeye çeşitli sebzeler ekecek ve birazda olsun mahallelerini yeşillendirmek istemiş. Zehra işe koyulmuş. Önce toprağı güzelce sulayıp havalandırmış bir gün, sonra salatalık, biber, domates, maydanoz, nane ekmeye başlamış. İlk etap için bunlar yeterli olur diye düşünmüş. Her gün kızı Nil ile aşağı iniyor, minik bahçesine bakıyor ve özenle ilgileniyormuş. Nil’de annesinden göre göre bazı şeyler öğrenmiş ve toprakla uğraşmak onun çok hoşuna gitmiş.

Apartmandaki diğer yaşayanlar Zehra ve kızı Nil’in bu çabasını anlamamışlar. Minik bahçede olur mu? Apartmanların içinde bu ne şimdi? diyerek hep söyleniyorlarmış. Hatta ve hatta apartman yöneticisine bile şikayet etmişler. Zehra ise gelen şikayetleri duymamazlıktan geliyormuş. Çünkü o koca apartmanların arasında o minik bahçe tam bir cennet gibiymiş. Yeşillik, mis kokular…

Günler günleri, haftalar haftaları, aylar ayları kovalarken minik bahçe sebzelerine karşı cömert davranmış ve o kadar güzel büyümüşler ki. Zehra ve Nil her gün özenle baktıkları, suladıkları için bir kez daha sevinmişler. Artık emek verdikleri, sabırla bekledikleri bostanlarından tazecik en doğal sebzeleri yiyebileceklerdi.

Doğal nane kokusu bütün apartman girişini sarmış ve her geçen kokuya hayran kalıyormuş. Bahçeyle ilgilenmeyen ve şikayet eden apartman sakinleri minik bahçenin son halini görünce çok şaşırmış ve mutlu olmuşlar. Minik domatesler, salatalıklar ve biberler o kadar güzel görünüyormuş ki hayran olmamak elde değilmiş.

Zehra ve Nil’e ön yargılı davranan apartman sakinleri onlar gibi bostanla ilgilenmeye ve hatta bostanı daha büyütmeye, apartmanın beton kısmını azaltarak minik bahçeye ek yapmaya karar vermişler. Nil annesi Zehra sayesinde toprakla tanışmış, bir canlıya hayat vermenin ne demek olduğunu öğrenmiş ve en önemlisi de sabırlı olup mahsülleri beklemeyi ve bu sırada da bakımı unutmaması gerektiğini öğrenmiş. Apartman sakinlerinin de desteği ile büyüyen minik bahçe kocaman bir bahçeye dönüşmüş. Bu güzel yeşil görüntü ve mis gibi sebze kokularına özenen diğer apartmanlar da kendilerine minik bahçeler yapmaya başlamış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir