Ekonomik Burcu

Zamanın birinde kalabalık bir şehir varmış. Bu şehirde Burcu isimli 6. sınıfa giden bir kız çocuğu varmış. Burcu’nun bir huyu varmış. Para biriktirmeyi çok severmiş. Bunun yanında da aldığı şeylere dikkat edermiş. Bu yüzden ona ekonomik Burcu derlermiş. Burcu okulda arkadaşları ile vakit geçirir ve onlarla oyun oynarmış. Arkadaşları daha sonra çikolata veya cips almak için hemen kantine, markete gidermiş. Ama Burcu gitmezmiş. Çünkü orada harcanan paranın gereksiz olduğunu düşünürmüş. Üstelik aldıkları şeylerde onlar için sağlıklı ürünler değilmiş.

Burcu, annesinden ve babasından aldığı harçlıkları iyi harcamak istermiş. Bazen anneannesi, dedesi, amcası veya halası da harçlık verirmiş. Böyle böyle baya parası olurmuş. Diğer arkadaşları hemen tüm paralarla markete gidip çikolata alırken, Burcu önce saklar ve ne yapacağını düşünürmüş. Kendisine daha yararlı bir şey alabileceğini bilirmiş. Bu yüzden ne olduğunu karar verene kadar parasını saklarmış. Bazen bol bol kitap alıp okurmuş mesela. Kendisine bir kütüphane oluşturmaya başlamış. Bu sırada arkadaşları da hep onunla atışırmış. “Bizimle birlikte markete gel, sen hiç çikolata almıyorsun. Cimrisin. Paranı hep biriktiriyorsun.” diye sürekli dalga geçerlermiş. Burcu ise bunları dinlemezmiş. Çünkü onun bir sürü kitabı ve sevdiği eşyası varken, diğer arkadaşları sadece gelip geçici eşyalar almış. Ya yiyecek bir şeyler alıyorlar ya da kullanıp atacakları bir şey alıyorlarmış.

Aradan zaman geçince, Burcu para toplama ve biriktirme işini abarttığını fark etmiş. Artık arkadaşları bir yere gezmeye veya farklı bir yerde oyun oynamaya giderken, Burcu para harcama korkusu ile onlara katılmazmış. Bu son zamanlarda çok fazla olmaya başlamış. Arkadaşları Burcu ile vakit geçirmek isterken, Burcu evde oturuyor ve dışarıya çıkmıyormuş.

Aradan baya zaman geçmiş. Burcu bir sürü para biriktirmiş. Aynı zamanda ise kendine de yeni bir sürü kitap ve bir kaç eşya almış. Okula gidip geliyormuş ama son zamanlarda arkadaşları ile görüşmediği için onlardan da biraz uzaklaşmış. Bir gün yine arkadaşları çok güzel bir eğlence parkına gitmek istemiş. Herkes ailesinden izin almış ve birazcık da harçlık. Burcu’ya söylemişler. Orada ne kadar eğleneceklerini ve çok güzel vakit geçireceklerini söylemiş. Burcu gelmek istememiş. Çünkü çok fazla para harcar diye korkmuş. Halbuki biriktirdiği bir sürü de parası varmış. Aradan zaman geçmiş. Arkadaşları eğlence parkına gidip gelmişler. Hepsi Burcu’ya ne kadar harika vakit geçirdiğini anlatmış. Çok güzel oyuncaklara binip çok güzel yemek yemişler.

Hepsi de çok az para harcayıp eğlenebilmişler. Yani Burcu’nun korktuğu kadar bir kayıpları olmamış. Burcu bu duruma çok üzülmüş. Son zamanlarda biriktirme konusuna çok taktığı için böyle eğlenceleri kaçırdığına üzülmüş. Çikolata, cips ve marketten alınabilecek diğer şeyleri almamaya devam edebilirken bu gibi gezilere gitmesi gerektiğini fark etmiş. Çünkü ikisi farklı şeyler diye düşünmüş. Eğer eğlenmeye ve arkadaşlarımla birlikte olmaya harçlıklarımı kullanmıyorsam o zaman ne anlamı kalır ki? diye düşünmüş. Bundan sonra arkadaşlarına onlarla daha fazla zaman geçireceğine dair söz vermiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir