Aile Partisi

Zamanın birinde İda isimli bir kız varmış. İda yerinde durmayan, bir günün içine bir sürü şey sığdıran dolu dolu bir kızmış. İda dedesini ve anneannesini ziyaret etmeyi çok severmiş. Haftada en az iki gün yanlarına gider akşama kadar orada kalır babası ya da annesi iş çıkışında onu alır ya da orada kalırmış. İda dedesi ve anneannesiyle sohbet etmeyi, onlara geçmişleriyle ilgili sorular sormaya bayılırmış.
Bir gün İda onlara gittiğinde fotoğraf albümlerini sormuş. Dedesi hemen bir sürü albüm indirmiş. İda hemen incelemeye koyulmuş. Bu kim? Bu ben miyim? Annemin çocukluğu mu? Sizin gençliğiniz nerede?…

Bitmek bilmeyen sorularıyla dedesini ve anneannesini geçmişe götürmüş. Fotoğraflara bakınca hüzünleniyor, seviniyor ve İda’nın bitmek bilmeyen merakıyla daha da mutlu oluyorlarmış. İda kendi ve annesinin küçüklük resimlerini karşılaştırmış ve o kadar benziyorlarmış ki o bile hayret etmiş. Sonra bir de ne görsün anneannesi, dedesi, dayıları, teyzeleri ve kendiyle kuzenlerinin küçüklüklerinin olduğu kocaman bir aile fotoğrafı. Fotoğraf yaklaşık 3 yıl öncesine aitmiş. İda düşündü, “Ben 10 yaşındayım ve bu aile uzun zamandır büyük bir buluşma yapmadı, hep parça parça görüştük.” İşte İda’nın aklına o zaman enfes bir plan gelmiş!

Aile Partisi organize edecek. Herkesi tek tek arayacak ve dedelerinin evlerine davet edecekmiş. Hem de bu akşam. Bütün dayılarını, teyzelerini aramış herkese bir sürpriz olduğunu ve kesin gelmeniz lazım demiş. Anne ve babasını ayrı ayrı arayıp beni sen alır mısın demiş. Arama işlemi bittikten sonra İda anneannesi ve dedesiyle salonu düzenlemeye başlamışlar. Albümleri etrafa koymuşlar, bazı fotoğrafları giriş kapısına yapıştırmalar. “Bu Bir Nostalji Gecesi” diye de kağıt aşmış kapının en üstüne dedesi.

Yavaş yavaş dayılar, teyzeler ve kuzenler gelmeye başlamış. İlk annesi en sonda babası gelmiş İda’nın. Herkes kapıdaki yazı, fotoğraflar ve etraftaki albümleri görünce çok şaşırmışlar. Küçükler hemen kendi anne ve babalarının çocukluğunu bulup onları incelemeye başlamış. İda annesiyle benzerliğini göstermiş.

Herkes fotoğraflara bakarken karşı komşuları gelmiş ve İda ona fotoğraf makinesi verip onları çekmesini rica etmiş. Tıpkı o eski fotoğraftaki gibi çocuklar hem anne babalarının hem de anneanne ve dedelerinin kucağına geçmiş ve bir sürü fotoğraf çekilmişler. İda, “Bunları herkes için çıkarttırıcağım ama bir şartla, bir dahaki büyük aile partisi için bu kadar beklemeyelim.” demiş ve hepsi İda’ya söz vermiş. Sohbet, nostalji, anıları tazeleme… Her açıdan çok güzel bir aile partisi olmuş ve herkes İda’ya teşekkür etmiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir