Minik Aşçı’nın İlk Tatlısı

Yaz tatili geçip giderken herkes deniz, yayla tatillerinde ya da çalışırlarken bizim minik aşçımız ise her gün yeni şeyler öğrenmeye devam ediyormuş. Harika pesto sosundan sonra yeni ödevi bir tatlı yapmakmış. Minik Aşçı ilk tatlısı için çok heyecanlıymış ve harıl harıl düşünüyormuş ne tatlı yapsam diye.

Tatlı yapmasının nedeni ise, bir süre tatlı kısmında bulunmuş minik aşçı ve tatlı yapmanın o bol detaylı ve uğraştırıcı sürecini çok merak ediyormuş. Babası onun bu merakını ve azmini çok seviyormuş, onda kendi küçüklüğünü görüyormuş adeta.

Minik Aşçı’nın okul arkadaşları onu görmek istiyormuş ama Minik Aşçı genelde restorana tıpkı bir öğrenci gibi orada çalışan herkesten bir şeyler öğreniyormuş. Restoran ve mutfakla ilgili bir şeyler öğrenmek ona daha cazip geldiği için de arkadaşlarıyla görüşmeye pek yanaşmıyormuş.

Minik Aşçımız tatlı ekibinden bir sürü püf nokta öğrenmiş ve yine her zaman ki gibi defterine yazıyormuş onları. Malzemeleri göz kararı koymayı, hızlanmayı ve en önemlisi de korkarak başladığı tatlı departmanında kendine güvenmeye başlamış. Minik Aşçı ikinci ödevi için tart yapmaya karar vermiş.

Yaz dönemi olduğu için de hep sevdiği meyveleri kullanacak ve bol malzemeli bir tart yapmak istiyormuş. Meyvelerini bir önceki günden pazardan taze taze almış. Şeftali, kiraz ve çilek yapacağı tart için tam istediği meyvelermiş. Sabah annesi işe gitmeden ondan şans öpücüğü alan Minik Aşçı babasıyla restorana tin tin tin gitmişler.

Önce ufak bir mutfak temizliği ile ardından diğer herkes işlerine dönerken Minik Aşçı kendi hazırlıklarına yavaştan başlamış. Meyvelerini rendeden geçirmiş, hamuruna başlamış ama hamur sırasında babasından ufak yardımlar almış. Saatler sonra bol meyveli tartını fırına vermiş Minik Aşçı ve heyecanla beklemeye başlamış.

Yavaş yavaş mis gibi kokular yükselmeye başlamış mutfaktan. Fırından çıkarma zamanı gelmiş ve Minik Aşçı tekrar babasından yardım alarak tartını fırından çıkarmış. Herkese birer dilim servis eden Minik Aşçı sabırsızlıkla yorumları bekliyormuş. Herkes tadına bakmış. Genel olarak şekerini biraz fazla bulan mutfak ekibi kıvamını çok beğenmiş. Yine sevinçten havalara uçan Minik Aşçı uyarıları defterine not etmiş ve annesine de bir dilim paket yaparak eve geçmiş.
Her geçen gün daha da ilerleyen Minik Aşçımızı bakalım daha hangi ödevler bekliyor.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir