İlk Aşı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde Pelin ve Onur isimli iki yakın arkadaş varmış. Pelin ve Onur ilkokul ikinci sınıfa gidiyorlarmış ve anasınıfından beri arkadaşlarmış. Salı günü son derste öğretmenleri yarın ilk aşılarını olacaklarını ona göre herkesin eksiksiz gelmesini rica etmiş. Öğrenciler korkar gelmez diye öğretmenleri ailelerine ise önden haber vermiş.

Bu haberi duyunca sınıfta birden sesler yükselmeye başlamış, hayır diyenler acır diyenler birbirlerine laf atanlar derken bütün öğrenciler telaşla sınıftan çıkmışlar. Pelin ve Onur ise sessizlik içinde kalmışlar, servise bindiklerinde ise korkularını daha fazla gizleyememiş ve nasıl aşı olacaklarını ya çok acırsa diye aralarında konuşmaya başlamışlar.

Pelin ve Onur aynı apartmanda oturuyorlarmış ve aileleri çok iyi arkadaşmış. Haftada iki gün Onur’larda iki gün de Pelin’lerde yemek yerlermiş. Pelin salı gününü şanslı olarak gördüğü için sıra onların evindeymiş. Eve telaşla giren çocuklar izin gününde olan Pelin’in babasının yanına koşmuşlar ve, “Yarın aşı olacağız,” diye bağırmışlar! Babası önce gülmüş sonra bakmış ki çocuklar ciddi ve korkuyorlar hemen konuyu değiştirip yemeğe geçelim demiş.

Sofraya geçmişler ve babası ufaktan başlamış konuyu aşıya getirmeye. Aşının bakteri ve virüs gibi enfeksiyon etkenlere karşı koruyucu bir görevinin olduğunu ve aşının hastalıklara karşı adeta bir kalkan gibi vücudu koruduğunu anlatmış. Çocuklar başta anlamamış ama babası yılmamış tekrar anlatmış ve sonra kendisinin aşı izini göstermiş. Çocuklar aşı izini baya bir incelemişler. Yemeklerinden sonra ödevlerini yapan çocuklar kendi aralarında konuşmaya başlamışlar.

Pelin “Yarın korkmayalım Onur, bak babam aşının görevlerini anlattı,” demiş. Onur ise, “Haklısın Pelin hem kötü bir şey olsa yaptırmazlar ki” demiş ve ödevlerine ara verip meyve yemeğe geçmişler.Ertesi gün okulda sınıf ikiye bölünmüş gibiymiş Korkup yaptırmak istemeyenler ve aşı yaptırmaya gönüllü olanlar.

Pelin ve Onur arkadaşlarına örnek olmak ve acımayacağına inandırmak için ilk sırada aşı olmak istemişler. Öğretmenleri bu duruma çok sevinmiş ve tekliflerini kabul etmiş. Arkadaşları Pelin ve Onur’un kollarının acımadığını görünce herkes sırasıyla aşı olmaya başlamış. Pelin ve Onur dünkü konuşmayı iyi ki yaptıklarını hatırlamışlar eve gittiklerinde ise aileleri onları cesaretlerinden dolayı tebrik etmiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir