Meyve Ağaçları

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir ev ve çok güzel, geniş bir bahçesi varmış. Bahçede her türlü çiçekler ve meyve ağaçları ekiliymiş. Ev sahibi bahçeye özene bezene bakıyormuş. Çiçeklerin ve ağaçların ilaçlarını, gübrelerini, suyunu hiç ama hiç ihmal etmiyormuş. Çiçekler ve ağaçlar ise bu ilgiden pek bir memnunmuş, ağaçlar çok güzel meyve veriyor çiçekler ise daha da bir güzel açıyorlarmış. Dışarıdan bakanlar bahçeye imrenerek bakıyorlarmış.

Dışarıda oynayan çocuklar ise oyunlarından yorgun düşünce bahçeye bakmışlar ve canları o güzel meyvelerden çekmiş ve kendi aralarında konuşmaya başlamışlar, “Çok güzel meyveler var, acaba girip koparıp yesek mi?” diye düşünmüşler kendi kendilerine. Sonra aralarından biri dışarıda gözcülük yapmaya karar vermiş ve diğerleri bahçeye girmişler. Meyveleri toplamaya başlamışlar ama dalları kırarak, ağaçlara zarar vererek toplamışlar. Ağaçlar buna çok üzülmüş çünkü canları yanmış. Ağaçların arasından kiraz ağacı dayanamamış ve, “Böyle sert bir şekilde toplamayın lütfen, dallarımızı kırıyor ve zarar veriyorsunuz. Canımız acıyor,” demiş fakat çocuklar hiiiiiiiiiç oralı bile olmamışlar hatta ve hatta meyve toplamaya devam etmişler, sonrada yemişler.

Ertesi gün oralarda oyunlar oynayan çocuklar yine yorulunca bahçeye girmişler ve meyve toplamaya başlamışlar. Aynı şekilde dallara zarar vererek toplayan çocukları oradan geçen yaşlı bir adam görmüş ve onlara kızmış, “Ne yapıyorsunuz çocuklar! Böyle meyve toplanır mi hiç? Dallarını yapraklarını kırıyorsunuz, bir daha meyve vermez ağaçlar siz böyle yaparsanız. Ağaçları koruyun çocuklar onlar olmazsa yağmurlar olmaz, her yer çorak olur,” demiş. Çocuklar çok utanmış ve bu kadar zarar verdiklerinin farkında değillermiş, ağaçlardan özür dilemişler ve yaşlı adama da teşekkür etmişler, bir daha da zarar vermeden tatlı tatlı meyveleri toplamışlar.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıkla.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir