Meraklı Tavşan

merakli tavsan masali
Küçük tavşan çok sevimli bir tavşandı. Ama bir kötü huyu vardı. Her şeyi çok merak eder, her şeye burnunu sokardı. Çalıların arasında dolaştığı bir gün iki tane çocuğun top oynadığını anne ve babalarının da onları oturduğu yerden izlediklerini gördü. Merakla onlara doğru yaklaştı. Yakınında bir sepet duruyordu. Küçük tavşanı gören ağaçtaki sincap telaşla :
-” Sakın sepete yaklaşma!” dedi ama bizim meraklı tavşan hiç söz dinler mi?. Sepetin kenarına bastı ve birden PAT diye sepetin içine düşüverdi. Arkasından da sepetin kapağı kapanıp meraklı tavşan sepetin içinde kalıverdi. Sincap olanları izliyordu. Küçük tavşanın bu durumuna çok üzüldü. Ama çaresizdi. Aradan bir süre geçtikten sonra çocukların anneleri:
-” Çocuklar eve gitme vakti geldi hadi toparlanalım.” dedi. Toparlanıp sepeti arabanın bagajına yerleştirdiklerinde sincap meraklı tavşanın çok uzaklara götürüleceğini anlamış ve çok telaşlanmıştı. Meraklı tavşanı kurtarmak için yardım istemeye gitti. Ağaçtaki baykuşu görüp ona olanları anlattı. Baykuş sincap’a:
-” Hep bunlar tavşanın merakı yüzünden başına geliyor. Ama onu kurtarmalıyız. Sen annesine haber ver beni beklesinler.” dedi ve meraklı tavşanın bulunduğu arabayı bulmak için havalandı. Neyse ki arabayı izleyerek evin yerini öğrendikten sonra hızla ormana geri döndü. Çocuklar bagajdaki sepeti alıp açtıklarında sepetin içinde küçücük bir tavşanın olduğunu görüp çok sevindiler. Çocuklardan birisi meraklı tavşanı eline aldı ve:
-” Baba bu çok şirin bir şey bizimle kalabilir mi?” diye sordu. Babası:
-” Tabi kalabilir ama ona bahçede bir kafes yapmak lazım.” dedi. Çocuklar babaları ile meraklı tavşancığa kafes yaptılar. Meraklı tavşancığı da kafesin içine yerleştirdiler. Meraklı tavşan artık buradan nasıl kurtulacağını düşünüyordu. Baykuş meraklı tavşanın anne ve babasına gidip olanları anlattı. Gece olup karanlık bastırınca meraklı tavşanın bulunduğu yere geldiler. Meraklı tavşan annesini, babasını ve Baykuşu görünce çok sevindi. Annesine:
-” Anneciğim söz veriyorum bundan sonra senin sözünü dinleyip, her şeyi merak edip peşine düşmeyeceğim.” dedi. Meraklı tavşan o günden sonra kötü huyundan vazgeçti ve çok meraklı olmanın ona getirdiği zararlardan ders alarak bir daha aynı hataları yapmadı.
Çocuktum ufacıktım. Top oynadım acıktım. Buldum yerde bir erik, kaptı bir alageyik. Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

One comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir