Maymun ve Yunus Masalı

Zamanın birinde bir denizci varmış. Bu denizci her seferinde uzun yolculuklara çıkarmış. Bazen 2-3 hafta boyunca evine geri dönemezmiş. Sürekli deniz sularının üstünde gemide diğer denizcilerle birlikte işlerini yaparlarmış. Bir gün yine yolculuğa çıkacaklarmış. Yolculuk yine 3-4 hafta sürecekmiş. Bu sefer denizcinin aklına bir şey gelmiş. Gemiye onunla birlikte bir maymun almak istemiş. Bu maymun sayesinde hem eğlenebilirler hemde ona bir şeyler öğretebilirlermiş.

Bir süre sonra yolculuk başlamış ve herkes maymunla birlikte uzak denizlere açılmış. Maymun ilk başta çekingen davransa da bir süre sonra ona iyi davranan denizcilere ısınmış ve onlarla birlikte oynamaya başlamış. Gel zaman git zaman maymun geminin köşesinden sürekli birisi ile konuşmaya başlamış. Bunu gören denizciler merak etmiş ve bir de ne görsünler. Maymun geminin yanına yaklaşan bir yunusla sohbet ediyormuş. Bu sohbeti tabi ki denizciler anlamamışlar. Çünkü maymun ve yunus kendi aralarında farklı dilde konuşuyorlarmış. Herkes buna çok şaşırmış ama yunusun sürekli geminin etrafında olması, atlayıp zıplaması da hoşlarına gitmiş. Bazen ona balık bile veriyorlarmış.

Yolculuk sırasında bir gün çok şiddetli bir fırtına çıkmış. Gemi çok sağlam değilmiş. Fırtınaya dirense de maalesef gemi şiddetli dalgalara dayanamamış ve hasar görmüş. Bu hasar gemiyi ala bora etmiş. Tüm gemi çalışanları ve maymun suya düşmüş. Karaya çok yakınlarmış ama oraya kadar yüzemezlermiş. Maymun başlamış bağırmaya. Kendi dilinde sürekli bağırıyormuş. Kimse anlamıyormuş ama o yine bağırmaya devam ediyormuş. Denizciler onu sakinleştirmeye çalışmışlar ama olmamış. Maymun devam etmiş.

Aradan biraz zaman geçince bir de ne görsünler. Yunus ve yunusun diğer arkadaşları denizcileri ve maymunu kurtarmaya gelmişler. 10 tane yunus tüm denizcilere yardım etmiş. Onların yanında yüzerek destek olmuşlar ve onları karaya en yakın noktaya kadar götürmüşler. Karaya vardıklarında herkes maymuna sarılmış ve onu ne kadar sevdiklerini söylemişler. O olmasaydı kurtulma şansları yokmuş. Bundan sonra tüm deniz yolculuklarında maymunu da yanlarına almışlar. Hep güvenli ve mutlu deniz yolculukları geçirmişler.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir