Küçük Yangınlara Karışmam Masalı

 

Kasabanın en zenginlerinden Murat Ağa, kendisinin çok akıllı olduğu için servet sahibi olduğunu sanmaktadır. İnsanlara da zekasından dolayı hep hava atar. Cumadan cumaya camiye gelir, başka zamanlar pek uğramaz. Caminin yakınında, çevresi sağlam taş duvarlarla çevrili, içinde çok çeşitli meyve ağaçları olan büyük bir bahçe içinde, üç katlı kocaman bir evi vardır. Süslü ve pahalı giysiler giyer, gururla dolaşır… Nasrettin Hoca’nın cuma vaaz ve hutbelerini dinledikten sonra, vaaz işine gelmiyorsa:

“Hoca, sen dünya işlerine karışma. Din işi ayrı, dünya işi ayrı,” der, bilgiçlik taslar. Bir gün, Murat Ağa’nın evinde yangın çıkar. O sırada cemaat öğle namazından çıkmaktadır. Murat Ağa, camiye doğru koşup Nasrettin Hoca’ya cemaate seslenir:

“Aman Hoca’m, yetişin! Evimden alevler çıkıyor. Şu yangını söndürelim!” Hoca sakin ve umursamaz bir sesle:

“Bak komşu, kırk yılda bir de olsa, bugün senin sözünü dinleyelim. O yangın, bizim asla karışmamamızı istediğin bir dünya işidir. Hem meraklanma. Ev birkaç saat içinde kül olur ve yangın da söner. Ahirette, ateşten bir evde sonsuz yaşamaktan korkmayan senin gibi cesur, yiğit, zengin, akıllı bir adamın böyle ufak bir yangın için telaşı da ne demek oluyor?” der.

Arkadaşım sence hoca doğru olanı mı yapmış?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir