Hayalperest Çoban Masalı

 

enize kıyısı olan ülkelerin birinde bir çoban yaşarmış. Her gün hayvanlarını otlatıp, etrafı gezdirdikten sonra kayalıklara gider otururmuş. Denizin sesi ona o kadar hoş gelirmiş ki, bir gün denize açılmayı hayal eder dururmuş. “Bir gemim olsa, uzak ülkelere gider çok ama çok mutlu olurdum,” dermiş.

Günler gelmiş geçmiş, çoban bütün hayvanlarını satıp küçük bir gemi almış. Denize açılmış. Şanssız çobanın başına gelmeyen kalmamış. Önce bir fırtına çıkmış. Gemisinde bir delik açılmış. Neyi var neyi yoksa denize atmak zorunda kalmış. Eve dönmeye karar verdiği zaman ise fırtına o kadar şiddetlenmiş ki gemisi karaya vurmuş. Paramparça olan gemiden canını zor kurtarmış zavallı çoban.

Köyüne geri dönmüş ve çok sıkı çalışmaya başlamış. Çok uzun zaman çalışmaya başlamış. Çok uzun zaman geçmeden eski servetini yeniden kazanmış Gene kayalıklarda oturup denizi dinlediği bir gün, “Keşke tüccarlık yapsam. O zaman parama para katabilirdim,” diye düşünüyormuş.

Tam o anda denizin hırçın dalgaları ona bir şeyler hatırlatmak istercesine ayaklarına vurmaya başlamış. İşte o zaman anlamış hayalperest çoban. Her insan bildiği işi yapmalı ve bilmediğinden uzak durmalıdır.

Arkadaşım senin en iyi yapabildiğin şey nedir?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir