Küçük Lili’nin Çiçekleri Masalı

“Benim zavallı çiçeklerim soldular,” dedi küçük Lili, çiçekler hakkında çok şeyler bilen bir arkadaşına. “Bu çiçekler akşamleyin çok güzeldiler ama şimdi her yaprağı çürüdü ve dökülüyor,” diye devam etti Lili. “Çiçekler sarayın içine gidiyorlar,” dedi arkadaşı. “Onların hepsi bir bahçeden geliyorlar. Kral, saray halkı ile beraber kasabaya gelir gelmez, çiçekler bahçeden kaleye koşuyorlar ve baloda eğleniyorlar,” diye ilave etti. Lili, arkadaşının söylediği her şeye inandı.

“Eğer uyarsa, çiçekler tüm yolu uçarak gidebilirler. Hiç beyaz, sarı, kırmızı renklerde güzel kelebekler görmedin mi?” Kelebeklerin aslında saplarından gökyüzüne zıplayan çiçekler olduğunu söyledi. Sonra Lili sordu: “Çiçekler birbirleriyle nasıl iletişim kuruyorlar?” Arkadaşı cevapladı: “Çiçekler konuşamazlar ama birbirleriyle iletişim kurarlar. Birbirlerine sinyal gönderirler.”

Sonra, arkadaşı oradan ayrıldı ve Lili, çiçekleri oyuncaklarının yakınındaki küçük bir masaya koydu. Masanın güzel şeylerle dolu bir çekmecesi de vardı. Oyuncaklarını yataklarına koydu. Çiçekleri de sanki onları da yataklarına koyuyormuş gibi bir kap ile sardı. Lili bütün gece boyunca, arkadaşının söylediklerini düşündü. Yatağına yatmak üzereyken, geri döndü. Penceredeki perdelerin arasından, annesine ait olan güzel saksı ile bitkilerine baktı. Bunlar sümbüller ve lalelerdi. “Bu gece baloya gideceğinizi biliyorum,” dedi Lili onlara bakarak. Çiçeklerin dans ettiğini görebilmeyi diledi.

O gece, Lili müziğin sesiyle uyandı. Yan odada, bütün saksıların boşalmış olduğunu gördü. Çiçeklerden biri piyano çalıyor, diğerleri de zarif bir şekilde dans ediyorlardı. Çiçekler, yeşil yapraklarıyla birbirlerini tutmuşlar ve bir zincir oluşturmuşlardı. Neşeli bir şekilde dans ediyorlardı. Lili dileğinin gerçekleştiğine inanamıyordu.

Lili, mavi bir çiğdemin oyuncaklarının olduğu masaya atlayıp doğru yatağa gittiğini gördü. Bütün oyuncaklar da müzik sesinden uyanmışlardı. Çiçeklerin neşe içinde eğlenip dans ettiğini görünce şaşırdılar. Aniden, çekmeceden bir tıklama sesi geldi. Oyuncak bebek, manzarayı görünce o kadar şaşırmıştı ki yatağından düşmüştü. Kendine geldiğinde birisi onu dansa çağırdı ve o da neşeyle kabul etti.

Lili’nin önünde büyük bir balo başladı. Hoş müziğin ezgisiyle, çiçekler ve oyuncaklar dans ediyorlardı. Aniden, misafir odasının kapısı açıldı ve muhteşem çiçekler hafif adımlarla dans ederek içeriye girdiler. Lili, bu çiçeklerin nereden geldiğini düşünemiyordu bile. Sonra merak etti ve bunların doğruca kralın sarayından gelmiş olabileceklerine inanmaya başladı.

Önce, küçük altın taçlar giyen iki görkemli gül geldi. Kral ve kraliçeyi bahçenin diğer güzel çiçekleri takip etti. Lili, resimlerle güzelce süslenmiş küçük bir karton kutuyu açtı. Hüzünle solmuş çiçekleri oraya yerleştirdi. Çiçeklere, “Norveç’ten kuzenlerim bizi ziyarete geldiğinde sizi bahçeye gömmeme yardım edecekler,” dedi.

Ertesi gün, Lili ve kuzenleri, küçük bir çukur kazdılar. Hepsi çiçekler için üzgündüler. Ancak Lili kısa sürede anladı ki eski çiçeklerden sonra mutlaka yenileri gelecekti.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir