Yaşlı Madenci Masalı

Bir zamanlar köyün birinde çok yaşlı ve çok yoksul bir madenci adam varmış. Bu yaşlı ve yoksul madenci, bir gece evine gelirken önüne bir ansızın kurbağa çıkmış. Kurbağa, adamın ayağına dolaşıp duruyormuş. Adam da, en sonunda dayanamayıp kurbağayı dereye atmış. Evine gider gitmez iki asker gelip adamı derhal komutanın huzuruna çıkarmışlar.

Komutan: “Sen bizim bir askerimizi suya atmışsın,” demiş. Adam: “Ben dereye asker atmadım ama bir kurbağa attım,” demiş.

Komutan: “O dereye attığın kurbağa bizim askerimizdi, ayrıca bizler de askeriz,” demiş. “Şimdi sana bir torba kömür vereceğim. Eve götürünce yakarsın,” demiş. Adam kömürleri alıp eve götürürken biraz yorulmuş, çünkü kömürler çok ağırmış.

Adam içinden: “Aman ne yapayım kömürleri, zehirleniriz,” demiş. Kömürleri karşısındaki kuru dereye atmış, daha sonra da evine gitmiş. Eve vardığında o askerler yine gelmiş ve adamı bir kez daha aynı komutana götürmüşler. Komutan: “Ben sana bir torba altın vermiştim. Sen onları kuru dereye atmışsın,” demiş. Adam: “Ben onların altın olduğunu bilmiyordum. Kömürdür, işime yaramaz diye düşündüm. Beni bağışlayın lütfen,” demiş.

Komutan: “Seni bağışlıyorum ama bir daha böyle yapma, sana birisi bir nesne verdiyse, merak edip de içini aç bir bak bakalım, ne var ne yok anla,” demiş. Komutan bu kez adama bir araba dolusu altın vermiş. Adam da bu altınları alıp kendisine güzel bir yaşam kurmuş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir