Kitapçı Harun Amca

Kitapçı Harun Amca

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir Harun Amca varmış. Harun Amca zor şartlar altında büyüyen ama kendini ve eğitimini hiç ihmal etmeyen biriymiş. Harun Amca kendine söz vermiş. Emekli olunca arabasına kitap doldurup şehir şehir köy köy gezip kitabı olmayan çocuklara kitap okumayı aşılayacak hem de sınava hazırlık kitapları ile maddi durumu olmayanlara ulaştıracakmış.

Çünkü Harun Amca zorluklarla kazanmış sınavları, zar zor bulduğu, komşunun verdiği kitaplarla romanlarla, şiirlerler tanışmış. Harun Amca arabasına kocaman bir baskıyla kitapçı yazdırmış. Kitapçı yollara çıkıyor diye de önce yakın çevresinden sonra da belediyelerden kitap toplamaya başlamış.

Kitapçı Harun Amca çevresinde o kadar tanınmış, duyulmuş ki evlerinde fazla kitabı olan herkes Harun Amca’ya ulaşmaya başlamış. Harun Amca Antalya’dan çıkmış yola. Önce hedefi yukarılara doğru çıkarak İç Anadolu’daki köylere uğramak. Her köyde duruyor, derdini anlatıyor ve ihtiyacı olanların kapısını çalıyormuş. Böyle böyle tam 20 köy gezmiş Harun Amca.

Daha da ilerlemek istemiş fakat elindeki kitaplar bitmiş. Harun Amca Ankara’ya gitmeye karar vermiş. Oradaki arkadaşlarıyla konuşmuş ve yeni kitapları oradan arabasına yükleyecekmiş. Harun Amca’ya ilgi büyümüş. Herkes Harun Amca’yı tanıyor ve ona ulaşarak kitap veriyorlarmış.

Harun Amca Ankara’dan ikinci postasını alıp bu sefer doğuya doğru gitmiş. Harun Amca ihtiyaç sahiplerine kitapları ulaştırırken aynı zamanda da bir sürü yeni insanla tanışmış.Harun Amca’yı artık tüm ülke tanıyormuş ve herkes ona kitap ulaştırıyormuş. Harun Amca kitapçı olarak çıktığı bu yolculukta herkese örnek olmuş ve bir sürü yeni Harun Amcalar, kitapçılar yaratılmasına vesile olmuş.

Kitapçı arabaları tüm ülkeyi gezip ihtiyaç sahiplerine kitapları ulaştırıyormuş. Kitapevleri, yayınevleri kitapçılara destek olmaya başlamış. Herkes küçük büyük demeden Harun Amca önderliğinde oluşan bu kitapçılara destek veriyormuş. Harun Amca olan biteni gördükçe mutlu oluyor hep iyi ki, iyi ki diyormuş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir