Kitap Okumanın Güzelliği

Güzel bir ülkede kocaman bahçeli havuzlu büyük sitelerin olduğu bir şehir varmış. Herkes işinde gücünde çalışıyormuş. Çalışmayanlar ise evde oturuyormuş. Çok güzel ihtişamlı ve büyük bir evde iki çocuklu bir aile yaşıyormuş. Çocuklarının çok güzel odaları varmış. Odalarının içinde her şeyleri bulunurmuş. Kocaman bir kitaplık, bir sürü kitap, televizyon, tablet, bilgisayar ve telefon ne arasalar varmış.

Hem teknolojik eşyalara hem de koca bir kütüphaneye sahiplermiş. Anne ve babaları kitap okumayı çok seviyorlarmış. Her boş zamanlarında, hafta sonları ve yolculuklarda kitap okuyarak zamanlarını değerlendiriyorlarmış. Çocuklarına da kitap okumanın güzelliği konusunda her seferinde bir şeyler söylüyorlarmış. Onların yaşlarına uyan kitapları sipariş ediyorlarmış.

Çocuklardan erkek olan Murat kitap okumaya bayılıyormuş ama kardeşi Duygu tam tersi hiç sevmiyormuş. Duygu kitabi eline dahi almazmış. Annesi ve babası bu duruma çok üzülürlermiş. Duygu ile defalarca konuşmuşlar, akşamları hep birlikte kitap okumayı denemişler ama nafile kıza bir türlü sevdirememişler. Duygu varsa yoksa telefon ve tablette oyunlar oynuyor saatlerce televizyonda çizgi film, dizi izliyormuş. Annesi bir gün düşünmüş taşınmış ve kendince bir çözüm bulmuş.

Çocuklar okuldan gelmeye yakın evin elektrik sigortalarını indirmiş. Çocuklar okuldan gelmişler, yemeklerini yemişler ve sonra elektriğin olmadığı fark etmişler. “Anne neden elektrik kesik?” diye sormuş hemen Duygu, annesi ise “Bir arıza varmış o yüzden kesmişler kızım” demiş. Duygu bu duruma çok üzülmüş ve ne yapacağını bilmeden oradan oraya gidip geliyormuş. Murat hemen çantasını açmış ve okuma kitabını çıkarıp başlamış okumaya. Duygu bir süre dolandıktan sonra ilk defa kitaplığa doğru yönelmiş ve kitapları karıştırmaya başlamış.

Bu sırada da sürekli annesine elektriklerin ne zaman geleceğini soruyormuş. Duygu sıkıntıdan kitaplıktan bir kitap almış. Tom Sawyer’ın Maceraları diye bir kitapmış. Duygu başlamış istemeye istemeye kitabı okumaya, annesi de onu izliyormuş. Duygu birkaç sayfadan sonra hikayeye ısınmış ve hoşuna gitmiş kitap. Annesi de gazete almış eline ve okumaya başlamış. Aradan zaman geçmiş Duygu’nun odasına gitmiş ve kızının okumaya baya daldığını görmüş.

Çok sonra yanına gitmiş ve “Kitap nasıl gidiyor anlat bakalım demiş” Duygu bu soruyu bekliyormuşçasına heyecanla anlatmaya başlamış. Akşam olmuş annesi elektrikleri açmış ama bir bakmış ki Duygu hala kitap okuyor. Kızının yanına gitmiş başını okşamış, öpmüş ve “Kitap okumak çok güzel bir şey. İnsanın hayal gücünü arttırıyor, sana iyi şeyler kazandırıyor.” demiş ve Duygu bir kez tadınca bu zevki anlamış nasıl bir şey kaçırdığını ve annesine teşekkür etmiş. Bundan sonra daha az bilgisayar, tablet ve telefonda vakit geçirip daha çok kitap okumaya başlamış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir