Fındık Çocuk

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde Karadeniz’de yaşayan bir çocuk varmış. Her yaz oradaki herkes fındık toplayarak vakit geçirirmiş. Fındık toplayarak büyüyen bu çocuğa artık fındık çocuk derlermiş.

Fındık Çocuk bu yaz da her yaz olduğu gibi fındık toplamaya başlamış. Fındığın toplama zamanı gelmiş de geçiyormuş. Sabahları tarlaya gidiyor akşama kadar topluyorlarmış. Herkesin kendi küçük ekipleri varmış ve fındık çocuk kendi ekibiyle çok eğleniyormuş.

Miss gibi Karadeniz doğası, bunaltmayan bir sıcak ve en sevdiği şey fındıklarıyla yan yana olunca fındık çocuk çok daha mutlu oluyormuş. Fındık toplamanın iki çeşidi varmış. Ya ağaçtan toplanıyormuş ya da yerden toplanıyormuş. Fındık Çocuk her sene kendine bir toplama çeşidi seçip bütün yaz onu kullanıyormuş.

Bu yaz Fındık Çocuğun ekibine ilk kez fındık toplamaya biri gelmiş. Kendi mahallelerindenmiş bu arkadaşı ve ona öğretmeye hevesliymiş. İsmi Nisa’ymış ve çok heyecanlıymış. Fındık Çocuk ile birlikte her gün yeni bir şey öğreniyor ve başta korkarak geldiği fındık toplama işinden çok keyif almaya başlamış. Fındık toplarken bazen şarkı, türkü söylüyorlar bazense hiç konuşmadan topluyorlarmış. Öğlenleri yemek molası verip sonra tekrar akşama kadar devam ediyorlarmış.

Nisa ve bizim Fındık Çocuk çok iyi anlaşmışlar. Aslında aynı okula gidiyorlarmış ama pek bir muhabbetleri olmamış bu yaza kadar. Çünkü birbirlerine karşı önyargılılarmış. İyi arkadaş olabilmeleri için konuşmaları gerektiğini bu yaz anlamışlar.

Fındık Çocuk ve ekibi kendilerine düşen tarlaları topladıktan sonra sıra fındıkları ayıklamaya gelmiş. Yani o yeşil kabuklarından ayırma işlemine sıra gelmiş. Tarlada sürekli ayakta yoruluyorlarmış ama fındık ayıklarken de oturmaktan yoruluyorlarmış. Fındık Çocuk ve ekibi fındık ayıklama işini de bol şarkılı, türkülü yapıp güzelce bitirmişler. Nisa ve Fındık Çocuk ise gün geçtikçe iyi bir arkadaş olma yolunda ilerlemişler. Fındık toplama sayesinde ikisi de arkadaş bulmuşlar hem harçlıklarını çıkarmışlar hem de önyargılı davrandıkları için kendilerine kızmışlar.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir