Kırmızı Bisiklet

Bir varmış bir yokmuş. Güzel bir şehirde küçük bir çocuk yaşarmış. Bu çocuğun ismi Emre’ymiş. Emre 9 yaşındaymış. Okula gidip geliyormuş. Okuldan geldiği zaman biraz derslerine çalışır sonra biraz televizyon izlermiş. Bazen de televizyon izlemekten sıkıldığı için balkona çıkar etrafı seyredermiş. Etrafı seyrederken sokaktaki bir çocuğa bakarmış. bu çocuğun kırmızı bisikleti var diye izlermiş aslında. Her gün bisikleti ile gezer, sokakları dolanırmış. Emre’de onu hayranlıkla izlermiş. Emre’nin de bir bisikleti varmış ama çok eskiymiş. Tüm boyaları ve renkleri dökülmüş. Kötü gözüküyormuş. Ama Emre kullanmaya devam ediyormuş.

Bir kaç gün geçtikten sonra babasına söylemiş. Bisikletinin artık çok eskidiğini ve renginin değiştiğini söylemiş. Yenisini alıp alamayacağını sormuş. Babası, Emre’ye ; ” Eğer düzgün bir şekilde bisiklet sürebiliyorsan bir şey olmaz, sorun yok.” demiş. Emre’de sürebildiğini söylemiş ama çok eski olduğu için değiştirmek istediğini söylemiş. Babası da ona nasihat verici bir konuşmak yapmak istemiş. “Tüm eskiyen eşyaları hemen yenisi ile değiştirmek doğru olmaz.

Bazen onları tamir ederiz veya boyarız ve yepyeni olur.” demiş. Bir gün Emre aşağı bisikleti ile inmiş ve sürmeye başlamış. Kırmızı bisikleti olan çocuk gelmiş ve Emre ile bisikleti eski diye dalga geçmeye başlamış. Emre çok üzülmüş buna ve eve gitmiş. Hafta sonu olunca Emre babasını yeni malzemeler alıp eve geldiğini görmüş. “Hadi aşağı inelim bisikletinle birlikte.” demiş Emre’ye. Emre çok sevinmiş ve hemen aşağı inmiş. Babası bir sürü malzeme almış. Boya ve diğer malzemelerden. Hemen bisikleti yenilemeye başlamışlar. Önce bir güzel temizlemişler, eski boyalarından kurtulmuşlar. Bazı parçalarını sökmüşler. Emre tüm bu işlerden çok zevk almış ve çok mutlu olmuş.

Bisikleti güzelce temizledikten sonra çok güzel kırmızı bir boya ile boyamışlar. Bisiklet yepyeni olmuş. Çok güzel görünüyor ve parlıyormuş. Emre bisikletinin bu hale geldiğine inanamıyormuş. Yeni bir bisiklet gibi görünüyormuş. Babası yine tekrar etmiş. ” Kullandığımız eşyaları hemen öyle atmamalıyız. Önce tamir etmeli ve boyamalıyız. Eğer yine olmuyorsa bu sefer yeni alabiliriz demiş.” Bir kaç gün sonra arkadaşları ile bisiklet sürmeye gitmiş. Tüm arkadaşları bisikleti çok beğenmiş. Herkes yeni alıp almadığını sormuş. Emre ise gururlu bir şekilde; “Hayır babamla biz birlikte yaptık.”demiş. Çok mutlu olmuş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir