Maymun Kralın Sonu Masalı

Evvel zaman içinde ülkenin birinde bir orman varmış. Bu ormanın kralı olan aslan bir gün başka bir ülkeye gitmiş. Aslan gidince de yerine yeni bir kral seçmek gerekirmiş.

Bütün hayvanlar sıraya geçmiş kral olabilmek için. Fakat hiç de kolay bir iş değilmiş. Bir kere aslan giderken tacını bir ejderhanın yuvasına saklamış. Kral olabilecek hayvanın öncelikle ejderhanın yuvasından tacı alması gerekirmiş. Bunu duyan hayvanların yarısı krallıktan vazgeçmişler. Kala kala maymun, zürafa, geyik ve fil kalmış. Hep beraber yola koyulmuşlar. Gel zaman git zaman dağları, ovaları aşıp sonunda ejderhanın saklandığı yere varmışlar. Zürafa kendine çok güvenmiş.

“Ben bu boyla ejderhayla yarışırım,” diyerek ilk o girmeye çalışmış yuvaya. Fakat boyu fazla uzun geldiği için içeri adım bile atamamış. Bunu gören fil hemen koşmuş peşinden ama o da kilosu yüzünden sığamamış.

Geriye maymun ve geyik kalmış. Geyik içeri girmiş girmesine ama bu sefer de bakmış boynuzları yüzünden taç kafasına olmuyor. Sonunda taç maymuna kalmış ve kral o olmuş. Ormana döndüklerinden herkes maymunu alkışlamış. Maymun ise türlü şebeklikler yaparak marifetlerini göstermeye başlamış.

Yalnız tilki maymuna güvenmediğinden bir plan yapmış. “Sayın kralım, benim bildiğim bir hazine var, şuradaki toprağın altında gömülü, kralımıza bunu bildirmek benim boynumun borcu.” Maymun hemen harekete geçmiş hazineyi duyunca, ne olur ne olmaz diye de herkesi atlatıp tek başına gitmiş. Maymunun bu para sevdasını gören tilki bunu herkese anlatmış, taç da maymundan alınmış.

Arkadaşım, sence maymun ne hata yapmış da tacı elinden alınmış?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir