Futbolcu Ela

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde Ela isimli bir kız varmış. Ela 9 yaşındaymış ve okulunda başarılı bir öğrenciymiş. Yeni dönem için heyecanlı olan Ela bu sene okulun futbol takımına girmek istiyormuş. Çünkü yazın kuzenleriyle sürekli maç yapmış ve sonrasında turnuvaya dönüştürdükleri maçlarda Ela çok eğlenmiş ve bunu devam ettirmek istiyormuş.

Okulun ilk günleri henüz takımlar ya da diğer kulüpler başvuru duyurusu açmamış ama futbolcu Ela kendisine kıyafet bile almış. Annesi ve babası bu isteği karşısında ona destek olmuşlar ve kıyafet için erken de olsa alışveriş yapmışlar. Ayakkabı, çorap, kıyafeti, hırkası her şeyi tammış Ela’nın.

Okulun ikinci haftası bütün öğrenciler okula gelmeye başladığında okul takımları, kulüpleri başvurularını açmış. Her kulüp ve takımın bir kaptanı ve başkanı varmış bir de takımların hocaları varmış. Birtakım mülakatlar ve çalışmalar sonucu öğrenciler takıma ya kulübe girebiliyormuş. Ela hemen ismini yazdırmak için gitmiş ama herkes ona garip bir şekilde bakmış, futbol takımının kaptanı ise, “Sen ne yapıyorsun burada? Kızlar için değil bu takım sen git voleybol oyna,” demiş ve bütün takım gülmeye başlamış. Ela çok içerlemiş ve hemen oradan çıkmış.

Okul bitince servise binip eve gitmiş Ela ama aklı hep kaptanın söylediği cümlede kalmış. Akşam olmuş annesi ve babası işten gelmiş yemek yerlerken Ela’nın durgunluğunu fark eden aile, “Kızım ne oldu? Neyin var?” demişler Ela bu soruyu beklercesine bir çırpıda her şeyi anlatmış. Anne ve babası kızlarına kocaman sarılmışlar ve babası, “Ela o sadece takımın kaptanı, neden erkenden pes ediyorsun? Yarın bir de takımın hocasıyla konuşmayı dene” demiş annesi ise, “Seni izledikleri zaman futbolun kızlara göre olmadığı cümlesini unutacaklar bak görürsün,” demiş. Ela anne ve babasına teşekkür edip hemen uyumaya geçmiş. Hemen sabah olmasını istiyormuş, sabah olsun da hocayla konuşup rahatlamak istiyormuş.

Ertesi gün daha kendinden emin ve güvenerek okula giden Ela ilk dersten sonra hemen takımın hocasını bulmuş ve onunla konuşmuş. Hoca çok şaşırmış böyle bir istek karşısında çünkü ilk kez karşılaşıyormuş. Ela’yı izlemeyi kabul eden hoca onu antrenmana çağırmış okul çıkışında. Antrenmanda Ela’yı gören takım yine onunla dalga geçmeye başlamışlar, “Yine mi geldin?” “Kızların burada işi yok” “Topu görünce kaçarsın ama yine de geliyorsun” diye konuşmuşlar. Hocaları onları susturmuş ve, “Bu oyunun bir cinsiyeti mi var? Nereden buluyorsunuz böyle cümleler.

Kızlar da istedikleri her sporda yer alabilirler bunu aklınıza koyun,” demiş ve antrenmanı başlatmış.
Ela tıpkı kuzenleriyle oynadığı gibi kendini hiç kasmadan oynamış ve takımdakilerin hepsi çok şaşırmış çünkü Ela çok iyi oynuyormuş. Hoca Ela’yı takıma büyük bir mutlulukla almış ve takım arkadaşları tek tek Ela’dan özür dilemiş ve işte o zaman gerçekten anlamışlar sporun kız veya erkek olmakla alakası olmadığının.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir