Gümüş Kurt ile Paşa Köpeğin Masalı

Uzak, çok uzak diyarların birinde zavallı bir kurt yaşarmış. Gümüş adındaki bu kurdun günlerdir midesine bir lokma yemek girmediğinden derisi kaburgalarına yapışmış. Bir gün haline ağlayarak çayırlarda dolaşırken karşısına bir köpek çıkmış. Köpeğin parlak tüylerine, besili vücuduna ve kocaman kuyruğuna Gümüş hayran kalmış. Yavaşça yanına yaklaşıp, “Ne kadar güzel bakmışlar sana… Adın ne?” diye sormuş.

Köpek gururla “Paşa,” demiş. Sonra Gümüş’ü küçümseyerek konuşmasına devam etmiş. “Sen de benim gibi beslenebilirsin. Bu ormanda yaşamak zorunda mısın sanki? Burada ne rahat uyku uyuyabilirsin ne de her istediğinde yiyecek bulabilirsin. Gel benimle; kurtul bu sefaletten, bir gün yüzü gör.” Gümüş heveslenmiş. “Ne yapabilirim ki ben orada?”

“Bir şey yapmana gerek yok. Evi koruman, seni sevenlere kuyruk sallaman, sahibinin sözünü dinlemen yeter. Buna karşılık her gün bol kemik alırsın. Hem başını sokacak bir kulüben de olur. Yağmurda, karda ıslanmazsın.” “Gerçekten mi?” demiş. Açlıktan yorgun bedenine bir enerji gelmiş Gümüş’ün.

“Tabii… Ayrıca her gün sırtın okşanır, karnın kaşınır.” Gümüş bu sözlere o kadar sevinmiş ki neşeyle Paşa’ya sokulmuş. O sırada Paşa’nın boynundaki tüylerin pek yassı durduğunu görmüş.

“Ne oldu boynuna? diye sormuş Gümüş merakla. “Önemli bir şey değil…” diye geçiştirivermeye çalışmış Paşa. “Canın acıyor mu? “Yok…” “Peki, kim yaptı bunu sana?” Paşa utanarak, “Kimse yapmadı. Zaman, zaman sahibim beni bağlıyor da…” demiş. Şaşkınlıktan Gümüş’ün gözleri kocaman olmuş.

“Bağlıyorlar mı? İstediğin gibi dolaşamıyor musun yani?” “Her zaman değil.” Gümüş başını eğip üzgün üzgün ormana geri yürümüş. “Kusura bakma Paşa. Rahatlığım için en değerli hazinemi feda edemem.”

⇛ Küçükler, sizce Gümüş’ün en değerli hazinesi nedir?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler, Bir Masal sitemiz siz anne ve babaların çocukların zihinsel gelişimine faydalı olmak amacı ile masallar düzenlemektedir. Eğer masalımızı beğendiyseniz aşağıda yorumlarınızı bekliyoruz. Bu sayede hem biz hem de masalı okumak isteyecek diğer aileler yardımcı olduğunuz için mutlu olacaktır. Teşekkürler.

Önemli Not: Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir