Gezen Tavuklar

Gezen Tavuklar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde şehirde, apartmanların arasında yaşayan bir grup gezen tavuklar varmış. Bu tavuklar şehrin en güzel, bol yeşillikli bir semtinde oradan oraya geze geze yaşamlarını sürdürürmüş. Bu gezen tavuklar bazen apartmanların bol ağaç ve çiçekli bahçelerinde ya da çevredeki yeşil alan ve parklarda gezerlermiş.

Mahallenin bakkalı Halil Amca onlara her gün yem verirmiş. Gezen tavuklar bazen Halil Amcanın marketinin orada yemek yeseler de hep mahallede gezmek istiyorlarmış.

– Arkadaşlar geçenlerde gezen tavuk arkadaşımız Siyah dikkat etmediği için araba çarptı ve şuan hastanede. Lütfen yemleri yerken, gezerken dikkat edin.

– Ama şef tavuk, arabalar da bizi gördükleri halde yavaşlamıyorlar.

– Evet, bizim de yaşam alanımız burası.” demiş sinirler diğer tavuklar.

– Hepiniz haklısınız ama bu dünyada hep beraber yaşıyoruz her insan iyi değil, dikkat eden de var etmeyen de. Ama bizim mahalle sakinlerimiz hep tatlı, iyi insanlar merak etmeyin. ” demiş şef tavuk.

Ertesi gün gezen tavuklar yine geze geze yem yiyorlarmış. Arabaların geçtiği yerde yani yolda yemeye başlamışlar. Sokakta bir oraya bir buraya gidip yemek yiyorlarmış. Arabalar da onları görünce zik zak çize çize yollarına devam ediyorlarmış. Gezen tavuklar hiç rahatını bozmadan yemeklerini yiyorlarmış.

Gezen tavukların olduğu sokakta yürüyen insanlar da varmış, bazı insanlar tavukları kaldırıma çağırıyor, oraya yem atıyormuş ama nafile gezen tavuklar yolda yemek yemekten çok mutlularmış. Arabaların bazıları korna çalıyor, bazıları laflar ediyor ama geneli onlara sevgi dolu gözlerle bakıyorlarmış.

Tam o sırada da yolda ambulans sesleri yükselmiş ve telaşla bir ambulans geliyormuş. Herkes arabalarını kenara çekmiş ve gezen tavuklara bakıyorlarmış. Ama bizim gezen tavuklar da ambulans sesini duyar duymaz hızlıca kaldırıma geçmişler.

İnsanlarla uzun zamandır yaşadıkları için artık tüm sesleri tanıyorlarmış. Sokakta ki insanlar gezen tavuklara şaşkınlıkla bakmışlar ve yüzlerinde bir gülümseme olmuş. Akşam olunca da gezen tavuklar kendi aralarında konuşmaya başlamışlar.

– İnsanların arasında yaşamak zor ama bütün insanlar kötü değil.

– Evet, mesela bugün sokakta bize yem veren ve araba süren insanlar çok yardımseverdi.

– Biz de ambulans sesini duyup kenara geçince bize daha bir saygıyla baktılar değil mi Şef Tavuk?

Gezen tavuklar o akşam şehirde yaşamanın hem zorluğunu hem de güzelliğini görmüşler tekrardan. Mutlu mutlu, geze geze hayatlarına devam etmek için yarın sabah sokaklara tekrar çıkmışlar.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir