Geri Dönüşüm Dünyası

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman bir depo varmış. Bu depoda insanların artık kullanmadığı, kenara attıkları, eski, arızalı, yıpranmış eşyalar varmış. Tüketimin arttığı artık her şeyin değerini kaybettiği bu zamanlarda Fevzi isimli bir fikir insanı varmış. Fevzi şu sıralar aklını geri dönüşüme vermiş. Bu kadar tüketim zamanında bir geri dönüşüm dünyası yaratmak istiyormuş. Amacı ise, insanlara sürekli almaya yönelik değil de kullandıkları eşyaları, kıyafetleri tamir ederek, düzelterek, onararak tekrar kullanmaya teşvik etmek ya da kendi aralarında eşyaları takas etmeleri sağlamakmış.

Fevzi bu düşüncesini günlerce düşünmüş düşünmüş. En sonunda fikrine inandığı vakit önce kendi ailesinden başlayarak tüketime dur deme kararı almış. Hatta Fevzi, bu süreçleri deneyinde kullanmak için kayıt altına bile almaya başlamış. Fevzi’nin motivasyonu çok yüksekmiş ama onun alışverişi çok seven bir kızı varmış. Buse sürekli yeni şeyler almak ister hatta sadece hediye paketi açmayı sevdiği için aldığı şeyleri hediye paketi yaptırıp öyle alan bir kızmış.

Onun için yeni bir eşya, kıyafet ve oyuncak mutluluk kaynağı demekmiş. Fevzi bu deneyine başlarken eşine ve kızına, “Tüketim dünyası artık kocaman ve tükenmeyen bir alan oldu. Herkes, biz de dahil sürekli bir şeyler alıyor ve bir süre sonra yeniden bir şeyler alıyoruz. Aynı şeyleri yeniden yeniden alıyoruz. Oysa bu çevreye, doğaya, dünyaya o kadar zarar veriyor ki.

Yaşadığımız ve bizden sonda yaşayacak olanları hiç düşünmeden zarar veriyoruz. Buna dur demek istiyorum. Önce kendi evimizden, komşularımızdan, akrabalarımızdan başlayalım sonra ise yavaş yavaş desteklerle herkese duyurmak istiyorum. Yani artık kıyafet, oyuncak, teknoloji ürünleri almıyoruz.” Buse hemen itiraz etmiş.

Ama annesi ve babası onunla bir daha konuşunca ikna olmuş gibi. Aslında Fevzi için Buse tam bir örnekmiş. örnekmiş. Çalışmasında Buse gibi insanlarla çok karşılaşacağı için kızını iyice anlaması lazımmış. Fevzi ve ailesi mutfak ve banyo alışverişi hariç alışveriş yapmamaya başlamışlar. Buse kumbarasını yeni alacağı şeyler için biriktirmişti ama babasına verdiği sözden dolayı vazgeçmiş. Bakalım Fevzi ve ailesini daha nasıl günler bekliyor? Buse dayanabilecek mi yoksa tüketim dünyasına geri mi dönecek?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir