Farenin Kılavuzluğu Masalı

Bir devenin yuları düşmüştü. Yuları yerde gören fare, onu alıp çekmeye başladı. Deve çok uysal bir hayvan olduğu için karşı çıkmadan onun arkasından yürüdü.

Fare, “Ben ne becerikliymişim! Koskoca deveyi istediğim yere götürüyorum!” diye böbürlenmeye başlamıştı. Deve, farenin nasıl övündüğünü seziyordu. “Bu işin sonu nereye varacak?” diyerek, fareye karşı çıkmıyordu.

Fare önde, uysal deve arkada, yol alıp durdular. Önlerinde çukur, yokuş ne çıkarsa çıksın yürüdüler. Böyle yürürlerken karşılarına akarsu çıkınca fare şaşırıp kaldı. Birkaç adım atacak olsa boğulup gidecekti! Geriye dönmek de istemedi. Fare, ister istemez akarsuyun kıyısında durarak öylece kalakaldı. Aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık!

Bunu gören deve, “Ne oldu, sevgili kılavuz? Ne için durdun? Kılavuzluk yaptığına göre, karşı kıyıya geçmeyi de biliyorsundur herhalde!” dedi. Fare çaresiz olduğunu anlamıştı. “Deve kardeş!” dedi. Sana kılavuzluk etmek istiyordum! Ancak bu su çok derin! Ben suyun içerisine girersem, boğulurum!”

Deve, “Bir bakayım hele, gerçekten de çok derin mi?” Sonra yürüyerek suyun içine girdi. Beş altı adım yürüdükten sonra fareye dönerek, “Çok derin diyorsun? Suyun derinliği daha dizlerime bile gelmiyor! Haydi, gel de kılavuzluğunu sürdür!” dedi. Fare korkudan tir tir titriyordu.

“Senin dizine bile gelmeyen bu ırmak benim boyumu çok aşmaktadır! Bu suya girersem, boğulur, giderim!” diye sızlanmaya başladı. Deve, “Öyleyse, bir daha boyundan büyük işlere girişme! Sen kendinden daha küçük, daha yetersiz olan yaratıklara kılavuzluk et! Bir daha da büyüklük taslama!..”

Fare hatasını anlamıştı. “Beni bağışla! Bir daha boyumdan büyük işlere girişmeyeceğim! Ne olursun, beni sırtına al da, karşı kıyıya geçir!” dedi. Sonunda deve fareye acımış, sırtına alıp karşıya geçirmişti. Fare de bir daha boyundan büyük işlere asla karışmamıştı. Aldığı bu ders ona yetmişti.

Arkadaşlarım siz bu hikayeden ne ders aldınız mesela? 😊😊

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir