İki Bardak Su Masalı

Bir zamanlar çok zengin bir adam yaşarmış. Bu adam zenginliğiyle övünür dururmuş. Onun bilge bir arkadaşı varmış. Her zaman ona, “Zenginliğinle övünme!” dermiş. Ama zangin adam hiç ona aldırmazmış.

Bir gün bu zengin adam, kervanıyla yola çıkmış. Başka bir ülkeye gidip mallarını satacakmış. Kervan bir yerde dinlenmek için durmuş. Zengin adam devesinden inmiş. Dinlenmek için bir ağacın altına oturmuş. Oracıkta uyuyakalmış. Neden sonra zengin adam uyanmış. Çevresine bakmış. Bir de ne görsün. Ortada kimsecikler yokmuş. Zengin adam çok korkmuş.

“Bu koca çölde yalnız kaldım,” diye ağlamaya başlamış. Bu şekilde iki gün geçmiş. Yanındaki su da bitmiş. Zavallı adam susuzluktan kıvranmaya başlamış.

Tam bu sırada uzaktan gelen bir atlı görünmüş. Bu gelen onun bilge arkadaşıymış. “İyi ki geldin arkadaşım,” demiş zengin adam neşe içinde. “Az kalsın susuzluktan ölecektim. Bana su verir misin?” “Veririm ama,” demiş bilge, “Dönünce servetini bana vereceksin.”

Zengin adam çaresiz: “Tamam vereceğim, yeter ki sen suyu ver yoksa öleceğim,” diye cevap vermiş. Bilge suyu vermiş ve: “Sadece şaka yaptım. Servetinden bir şey alacak değilim. Sana her zaman zenginliğinle övünme diyordum. Görüyorsun ki servetinin değeri sadece birkaç bardak su,” demiş.

O günden sonra zengin adam arkadaşının dediğini yapmış. Bir daha zengin olduğu için kendisini övmemiş. Tabii suyun çok kıymetli bir şey olduğunu da hiç unutmamış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir