Köylünün Eşeği Masalı

Bir memleketin zalim bir padişahı vardı. Padişah, halkın eşeklerini zorla alır ve kendi işlerinde kullanırdı. Üstelik hayvanlara hem yem vermez hem de sırtlarına ağır yükler yüklerdi. Bu yüzden zavallı hayvanlar bir iki gün içinde ölüyorlardı.

Bir gün padişah ava çıktı. Gördüğü avın arkasından atını dörtnala koşturmuşsa da bir türlü ona yetişemedi. Bu arada vakit ilerlemiş ve akşam olmuştu. Sarayından uzak düşerek yolunu kaybeden padişah, gece yarısı kendini zar zor bir köye atabildi. Padişah, köye girdiği sırada bir delikanlının sopayla eşeğe vurduğunu gördü.

Delikanlıya çok öfkelenen padişah: “Hey genç adam! Bu masum hayvana işkence etmeye utanmıyor musun? Niye gücünü kendinden güçsüzler üzerinden deniyorsun?” diye kızdı. Kendisine kızanın padişah olduğunu bilmeyen delikanlı:

“Ben vurduysam kendi eşeğime vurdum. Senin atına dokundum mu? İşin aslını bilmeden işime karışma!” diye padişahı tersleyince padişah: “Peki, neymiş işin aslı?” diye sordu. “Ben eşeğime, zalim padişahın şerrinden korumak için vuruyorum. Çünkü zalim padişah şehirdeki tüm eşekleri kendi işinde kullanmak için zorla alıyor ve hayvanları en ağır işlerde çalıştırıyor. Biz ise geçimimizi bu eşek sayesinde kazanıyoruz. Ben şehre varınca, padişah, böyle güçlü merkebi görüp almasın diye onu yaralıyorum,” dedi.

Delikanlının sözlerini duyan padişah, yaptığı hatayı anladı ve o günden sonra kimseden zorla bir şey almadı. Ülkesini adil bir şekilde yönetip sevilen bir padişah oldu.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir