Evin Bahçesi

Çok güzel bir bahçesi olan tek katlı bir ev varmış. Bu evde yaşlı bir karı koca yaşarmış. Çocukları uzaklarda yaşıyor ve senede birkaç defa anne ve babalarını ziyarete gelirlermiş. Adam ve kadın evlerinde kendi hallerinde yaşıyorlarmış. Sürekli bahçeyle uğraşırlarmış. Evin bahçesi o kadar bakımlı ve güzelmiş ki komşuları bu bakımlı bahçeye imreniyorlarmış.

Çok güzel çiçekler açıyor ve mis gibi kokuyorlarmış. Akşamüstüleri komşular bu bahçede oturup çay içmeyi çok seviyorlarmış. Yaşlı karı koca ise bu duruma çok seviniyorlarmış. Sadece ikisi oldukları için komşularının hep gelmelerini istiyorlarmış. Her gün sabah kalktıklarında ilk iş bahçeye çıkarlar çiçeklerle, ağaçlarla konuşurlar, onlara su verirler mutlu olurlarmış.

Bitkilerin de insanlar gibi sevgiyle büyüdüklerine, büyümeleri gerektiğine inanıyorlarmış. Bir gün sabah kalktıklarında bazı çiçeklerin sararıp solduğunu görmüşler. Bir anlam verememişler ve çok üzülmüşler. Ne yapacaklarını bilemiyorlarmış. Sonra karşı mahallede oturan bir kadın varmış. Bitkilerden çok iyi anlarmış. Ziraat Mühendisiymiş kadın. Kadın gelmiş, iyice bakmış ve incelemiş.

Bitişik evde oturan başka bir komşu da gelmiş. Komşu, “Solan çiçekleri koparalım, diğer çiçeklere de bulaşmasın. Solmasın onlar da” demiş. Ama yaşlı karı koca buna itiraz etmiş. Ziraat Mühendisi olan kadına rica etmişler ve ilaç gübre ne gerekiyorsa verelim tekrar canlansınlar. Biz her gün çiçeklerle daha da fazla ilgileniriz demişler. Komşu adam ise gülmüş, “Bunlar artık solmuş neyini canlandıracaksınız” demiş. Ama yaşlı adam çiçekleri eski haline getirmeyi kafasına koymuş. Ziraat Mühendisi olan kadın bir ilaç vermiş ve, “Bunu suyla karıştırın ve çiçeklerin dibine dökün” demiş.

Yaşlı karı koca her sabah erkenden kalkıp solmuş çiçeklerin yanına gidip onlara su ve ilaç vermişler. Çiçeklerin tek tek yapraklarının üzerindeki tozları elleriyle silmişler. Onlarla konuşmuşlar. Yaşlı karı koca çiçeklerin tekrar eski hallerine geleceklerine yürekten inanıyorlarmış.

Aradan günler geçmiş ve günden güne çiçekler eski hallerine dönmeye başlamışlar. Yaşlı çift bu işe çok seviniyorlarmış. seviniyorlarmış. Bir hafta sonra Ziraat Mühendisi olan kadın gelmiş ve şaşkınlık içinde çiçeklerin nasıl düzeldiğini görmüş. Yaşlı çifte, “Sizin sevginiz, bakımınız sayesinde düzeldiler. Bir canlıyı iyileştirmek için sadece ilaç yetmez, sevgi de çok önemli” demiş. Yaşlı karı koca işte o zaman bir kez daha bitkileriyle konuşmalarının ve onlarla ilgilenmelerinin önemini anlamışlar.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir