Arkeolog Aile İzmir’de

Son sefer güzel ve eğlenceli bir kazı yapan arkeolog aile yeni yerler keşfetmeye çıkıyor. Biraz araştırma yaptıktan sonra Türkiye’de bir sürü değerli ve önemli kazı yerlerinin olduğunu buluyorlar. Bir kaç önemli şehir araştırdıktan sonra İzmir’de karar kılıyorlar. Arkeolog Aile İzmir’de güzel bir araştırma kazısı yapmak için oldukça heyecanlanıyor. Çünkü İzmir’de bir çok tarihi yer olduğunu biliyorlar ve bu yüzden ne kadar değerli, önemli bir çalışma olacağını biliyorlar.

İzmir’e doğru yola çıkarken bizimkiler kalacakları yerleri ve programlarını ayarlıyorlar. Bu sırada minik acemi arkeolog herksten daha heyecanlı. Çünkü bu onun ilk şehir dışı kazısı olacak. Yanına tüm minik fırça ve aletleri almış. Eşyalarını toplamış ve yola çıkmış. İzmir’in bir çok yerinde kazı yapılacak yer varmış. Bazıları merkezde bazıları ise daha uzaktaymış. Biraz yol gitmek minik ufaklığa fazla gelse de yeni yerler göreceği için çok heyecanlıymış. Yol o kadar da uzun gelmemeye başlamış. 6 saatlik yolculuktan sonra bizim aile İzmir’e varmış. Güzelce evlerine yerleşmişler. Akşam olduğundan hemen uyuyup dinlenmek istemişler ki sabaha güzel bir şekilde dinlenmiş uyansınlar diye.

 Sabah tüm aile dinç bir şekilde uyanmış ve kazı yerine doğru yol almışlar. Ufak arkeolog ise en önden hızlı bir şekilde gidiyormuş. Sonunda kazının yapıldığı küçük yere gelmişler. Kazı yapan başka bir grup daha varmış. Ama kazı yeri o kadar büyükmüş ki kimse kimseyi rahatsız etmiyormuş. Tam 3 gün boyunca sürekli kazı yapmış bizim ufaklık. 400 yıl öncesine ait tabaklar, heykeller ve aletler bulmuş. o kadar yıl önce başkasının ayaklarının bastığı yerde yaşadığını bilmek ona çok garip duygular yaşatmış. Bu işi ne kadar sevdiğini bir kez daha anlamış. Bakalım yeni şehirlerde yeni kazılarda kahramanımız neler neler keşfedecek.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

 Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir