Yalnız Balina Oli

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde denizin derinliklerinde yaşayan yalnız bir balina varmış. Bu yalnız balinanın adı Oli’ymiş. Yalnız balina Oli kendi sürüsünü kaybettiği için koca denizde yalnız kalmış. Oli sürüsüne ulaşmak için o kadar güçlü sesler çıkarıyormuş ki ama kimse duymuyormuş, diğer balıklarla konuşmaya çalışıyormuş fakat kimse Oli’nin sesini duyamıyormuş. Oli denizin derinliklerinde, yüzeyinde hep kendi türünü arıyormuş ama bir türlü bulamıyormuş. Oli iyice yalnız kalmış. Kimse onunla anlaşamıyor, kimse sesini duyamıyormuş.

Oli okyanusun içinde sürekli dolaşıyormuş. Her gün farklı yöne doğru gidiyor ve sürekli yeni yerleri keşfe çıkıyor arkadaşlarını, sürüsünü ısrarla arıyormuş. Oli hep umutluymuş bulacağına dair fakat yıllar geçtikçe umudu azalıyor, kimseyle konuşamadan bu dünyadan gideceğini düşünüp üzülürmüş. Yıllar yıllar geçmiş ve yalnız balina Oli zaman geçtikçe sürüsünü bulamayacağına emin bir şekilde fakat hala onlara seslenerek okyanusta gezerken onun bu yaydığı yüksek ses dalgasını denizin açıklarında bulunan bir inceleme gemisi fark etmiş.

Önce bu kadar yüksek bir ses seviyesini görünce çok şaşırmışlar önce balinanın sağır olduğunu düşünmüşler fakat sonra biraz daha incelediklerinde ise onun yıllardır yalnız olarak yaşayan balina olduğunu anlamışlar. Bu ses dalgalarının ise belli bir ritmi varmış, Oli adeta arkadaşlarına şarkı söyler gibiymiş.

Gemidekiler Oli’nin tam olarak nerede olduğunu araştırmışlar ve daha sonra da onun sürüsünün okyanusun neresinde olduğunu araştırmışlar. Günler geçen araştırmaları sonucu sürüyü ve Oli’nin yerini bulmuşlar. Dalgıç kıyafetlerini giyen ekibimiz yalnız balina Oli’nin olduğu yere dalmışlar. Karşılarında o heybetli ama bir o kadar da masum balinayı görünce çok üzülmüşler. Kendilerince işaretler, el kol haraketleri yapmışlar ama Oli bir türlü anlam verememiş bu hallerine. “Bunları biliyorum, insan bunlar. Ne işleri var ki bu kadar derinde? Bana bir şey anlatmaya çalışıyorlar galiba? Yoksa beni duyabiliyor ve anlayabiliyorlar mı?” Oli bunları söylerken bir anda mutlu olmuş ve kendi etrafında dönmeye başlamış.

İnsanların ilerlediğini görünce onları takip etmeye karar vermiş. Günlerce yol almışlar, arada insanlar çıkıyor ve geri iniyormuş Oli usulca onları bekliyormuş. Çünkü yıllardır yalnız kalan Oli’nin insan da olsa bir arkadaşa çok ihtiyacı varmış. Hatta olarak şarkı söylüyormuş! Haftalar sonra Oli ilerde bir bakmış kendi sürüsü! Evet evet kendi sürüsü tam karşısındaymış. Oli bunca zaman insanların onu sürüsüne götürmek için uğraştığını şimdi anlamış. Hızlıca sürüsüne doğru yüzmüş ve kocaman sarılmış hepsine. Hepsini o kadar özlemiş ki, yıllardır onlara, seslerine hasret kalmış Oli. Yalnız Balina Oli insanlar sayesinde ailesine, arkadaşlarına, sürüsüne ve en önemlisi de hayatına geri kavuşmuş. İnsanlara teşekkür etmiş ve tüm sürüsüyle birlikte onlara şarkı söylemişler.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir