Dinazor Jo Masalını Oku

Oooooooo bakın karşı tepelerden, dağlardan denizlerden, nehirlerden, ormanlardan kim geliyor. O minik bedenli kocaman yürekli dinazor Jo. Küçük Jo, diğer arkadaşlarıyla ve ailesiyle sürüsünün içinde göç ediyormuş. Havalar çok soğumaya başlamış, dünya buzul çağına girmek üzereymiş ve herkes korku içinde nasıl sağ çıkarız diye düşünüyormuş. Ama Jo, bu konularla çok ilgilenmiyormuş. Onun için en önemli şey kardeşleriyle oynamak, etrafı gezmekmiş.

Babası ne kadar izin vermese de uyarsa da Jo kimseyi dinlemeyip arada sürüden uzaklaşıp dünyayı keşfetmek için sabırsızlanıyormuş. Jo kendi kendine; ” Herhalde bu koskoca, uçsuz bucaksız yerlerde yalnız değiliz” diyormuş. Yine bir gün gizli gizli sürüden kaçıp kendisine yiyecek bir şeyler bulmaya gittiğinde kafasının üzerinde uçan bir şeyler görmüş!

“Bunlar ne acaba? Rengarenkler, tüyleri var, bana göre çok ama çok küçükler, bir de çok güzel ses çıkarıyorlar. Ben de çıkarmak istiyorum böyle sesler, ben deee!” diye bağırmaya başlamış. Tabi küçük ama kuşlara göre dev Jo bir bağırmış ki sesi dağlarda yankılanmış. Tabi bütün kuşlar da pırrr diye uçmuşlar. En azından Jo, yalnız olmadığını öğrenmiş. Bir tanesiyle tanışmak için gezmeye devam etmiş. Şarkı söyleye söyleye gezerken bir ağacın dalında yine kırmızılı, beyazlı, yeşilli rengarenk bir kuş görmüş.Yavaşça onu korkutmadan yanına yaklaşmış.

” Sen nesin” demiş Jo. Kuş önce biraz çekinerek ve her an uçmaya hazır bir şekilde; ” Ben bir kuşum, adım Mavi” demiş. ” Peki sen nesin?” Jo, ” Ben bir dinazorum” demiş. ” Büyük bir gövdem, sırtımda diken gibi kabuklarım var ama sana zarar vermem.” Mavi de hemen rahatlamış ve ” Ben de bir kuşum, uçarım, şarkı söylerim, kendime yiyecek ararım” demiş.

Jo, Mavi’nin böyle cana yakın olduğunu görünce ona arkadaşlık teklif etmiş ve ” Gel bizim sürümüzle gez, sana her zaman yemek buluruz” demiş. Mavi cıvıldayarak kabul etmiş, atlamış Jo’nun omzuna. İki arkadaş şarkılar söyleyerek diğer dinazorların yanına doğru gitmişler…Jo ve Mavi bakalım başka ne maceralara atılacaklar beraber?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayınız.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masal dünyası çocuklar için vazgeçilmezdir. Çocuklarız için her gün bir tane okuyun.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir