Çitlembik ile Yoko Masalı

 

Gizemli ormanın karanlık, nemli kuytusunda kocaman bir bataklık varmış. Bu bataklığın bitişiğinde yaşayan Çitlembik adındaki fare bir gün işlerini bitirip dolaşmaya çıkmış. Çitlembik boğazına, zevkine düşkün bir fareymiş. Yeni yerler görmeyi de pek severmiş. Yine yeni maceralar yaşama umuduyla bataklığa doğru yol almış. Kıyıya gelince arkasından mırıltılar duymuş.

“Şşşt! Hey baksana… Buradayım…” Çitlembik sesin geldiği yöne dönünce bataklığın kenarında duran kurbağayı görmüş. “Kusura bakmayın. Görmedim sizi…” Kurbağa yan yan gülmüş. “Seni hiç buralarda görmedim. Adın ne?” “Çitlembik. Senin?” “Bana Yoko derler.” Kurbağa adını söylerken göğsünü kabartmış.

“Burası senin gibi küçük bir fare için tehlikeli bir bölge… Aç mısın? Beraber yemek yiyebiliriz. Hem seni biraz da gezdiririm.” Böyle bir teklif karşısında Çitlembik heyecanlanmış. “Çok mutlu olurum. Buralarda hiç arkadaşım yok. Ama… Ben yüzme bilmem ki…” “Merak etme. Ben sana yardım ederim. Ayaklarımızı sazla birbirine bağlarız. Sonra ben seni çekerim.”

Bu fikir Çitlembik’in aklına yatmış. “Tamam,” demiş neşeyle. Yoko biraz saz alıp ayaklarını birbirine bağlamış. Ardından cup diye suya atlamış. Çitlembik ilk başta korkmuş; ancak Yoko’nun kendisini çektiğini görünce rahatlamış. Bir zaman böyle yüzmüşler. Sonra işin rengi değişmeye başlamış. Yoko gittikçe hızlanmış ve dibe doğru batmaya başlamış.

Çitlembik, “Dur, Yoko! Dalma sakın!” diye bağırmış ama nafile! Yoko, “Her gördüğünü dostun sanırsan başına gelecek budur,” diyerek başmış kahkahayı.

Çitlembik korkuyla çırpınmış. Tam o sırada mavi gökyüzünde bir atmaca belirmiş. Çitlembik ve Yoko’nun çekişmeleri onun da dikkatini çekmiş. Hızla üstlerine doğru kanat çırpmış ve ikisini de bağlı oldukları sazdan tutarak havaya kaldırmış. Yoko bir yandan, Çitlmbik diğer yandan bağırıyor, yardım istiyorlarmış.

Fazla yükselmemişler ki Çitlembik’in ayağı bağlı olduğu ipten kurtulmuş ve minik fare bataklığın kenarına düşmüş.Yoko ise hala çığlıklar atıyor, yardım istiyormuş. Biraz daha çırpındıktan sonra Yoko’nun da ayağı sazdan kurtulmuş. Cup diye suya düşmüş. Zavallı kurbağa o kadar korkmuş ki arkasına bile bakmadan kaçmış. Aynı şekilde Çitlembik de evin varana kadar koşmuş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir