Adam Sen De! Masalı Oku

Bir gün Hoca dağdan ya da bağdan geliyormuş. Değirmen başına inince, “Şu ihtiyara selam vermeden geçmeyeyim,” demiş. Zavallı değirmencinin de değirmeninin duyu çekildi çekileli insan yüzü gördüğü mü var! Hocayı görünce deli divane olmuş:

“Yel mi, sel mi attı seni buralara Hocam?” diyerek onu yürekten karşılamış. Konuşmuş konuşmuşlar. Şu dağdan bu bağdan derken akşamı bulmuşlar. Hoca “Yoldu yolunda gerek,” deyip doğrulunca değirmenci:

“Hocam, yolun değmişken şu bizim eşekleri de köye bırak. Hem birine binersin, ayağın yerden kesilir,” demiş.

Hoca, “Olur,” deyip değirmenin eşeklerini önüne katmış. Biraz gidip değirmenden uzaklaşınca, aklına şeytan düşmüş. “Sakın sağa sola sapan olmasın?” diyerek eşekleri saymış. O da ne! On eşek olması gerekirken sayı dokuz çıkmasın mı? Hoca gözlerine inanamamış.

“Acep biri hangi cehenneme gitti?” diye söylenerek bindiği eşekten inmiş. İner inmez de elini üstlerine dokundurarak yeniden tek tek saymış. Haydaaa! Eşeklerin sayısı on çıkmasın mı? Hoca bu işe şaşırmış ama sevinmiş de. Öyle ya, eşeklerde eksik yokmuş… Binmiş yine eşeğin birine, yoluna devam etmiş.

Bir süre gittikten sonra, yine içine kuşku girmiş. Tutup bir daha saymış: Dokuz! Yin gözlerine inanamayıp inmiş eşekten, eliyle tek tek saymış: On eşek! Deliye dönen Hoca: “Adam sen de! Üstün binip de bir eşek yitirmektense, yaya yürüyeyim daha iyi!” diyerek eşekleri önüne katıp köye yaya gitmiş.

 Bu masalı okumak için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir