Büyük Şirket

Büyük Şirket

Evvel zaman içinde Arjantin’de yaşayan kocaman bir hayvanlar alemi varmış. Arjantin’in renkli dünyası içinde hayvanlar mutlu mesut yaşarlarmış. Bu ülkede kocaman büyük bir şirket varmış. Büyük Şirket tüm hayvanlar aleminin yardımına koşar çoğu kişi orada çalışırmış.
Büyük Şirketin başında ise kirpilerin en çalışkanı, bilgilisi ve yardımseveri varmış.

Bay Kirpi bu şirkete çok emek vermiş, kendi imkanlarıyla büyütmüş. Hatta Meksika’da bir şube bile açıyorlarmış. Bay Kirpi’nin 3 tane çocuğu varmış, eşini birkaç sene önce kaybetmiş. 2 oğlu ve 1 kızı varmış, onlar da büyük şirkette çalışıyorlarmış. İsimleri ise, Papi, Sodi ve kızının Rari’ymiş. 3 kardeş şirketin farklı yerlerinde çalışıyorlarmış ama hepsinin aklı başka yerdeymiş.

Şirketi düşünmez, toplantılara gitmez sadece ama sadece şirketin parasını kullanırlarmış. Bay Kirpi, “Çocuklar biraz şirketimize özen göstermelisiniz. Bu sizin şirketiniz. Hiçbir iş yapmıyor ve öğrenmiyorsunuz. Nasıl yöneteceksiniz?” demiş sinirle. Çocuklar, “Tamam baba dikkat edeceğiz.” demişler ama bu dikkatleri sadece 1hafta sürmüş. Bay Kirpi tekrar tekrar uyarmış ama sonuç hiç değişmemiş. Babaları uyardıkça onlar tamam diyip sonra yeniden eski hallerine dönmüşler.

Bay Kirpi ise artık bu duruma bir çare bulmak istemiş ve aklına çok güzel bir fikir gelmiş. Sabah ilk işi şirket çalışanları ile bir toplantı yapmak olmuş ve başlamış anlatmaya. “Sevgili çalışanlarım, biliyorsunuz ve farkındasınız ki çocuklarım hiçbir işe yaramıyorlar. Sadece para olarak gördükleri bu şirketi batıracaklar, benden sonra kötüleştircekler diye çok korkuyorum. Uyarılarımı hiç dinlemediler ben de onlara bir ders vermek istiyorum. Ama sizlerin yardımı gerek.” “Nasıl bir yardım gerekiyor Bay Kirpi?”, “Seve seve yardım ederiz efendim.” demiş çalışanlar. Bay Kirpi devam etmiş, “Biliyorsunuz Meksika’da diğer şube için hazırlıklar sürüyor ben bir süre oraya işlerin başına geçeceğim. Onlar burada şirket onlara kaldı diye sevinecek ama ellerinden tüm hakları bir süreliğine alıyorum.

Para, imkan, kredi kartları, arabalar her şey. Onlar şirkete gelmezler ilk başta ama her şey kesilince umudu burada bulmak isteyecekler. İşte siz orada bana lazımsınız. Onlar buraya gelince onları asla içeri almayacaksınız. Beni ararlarsa ben de hiç açmayacağım.” “Ama efendim, nasıl almayalım, şirket onların bize laf ederler.” demiş güvenlik görevlisi Bay Kirpi ise, “Bütün yetkilerini alıyorum, sizin suçunuz olmayacak merak etmeyin.” demiş.

Herkes hem şaşkın hem meraklı Bay Kirpi’nin Meksika’ya gitmesini bekliyormuş. Çocuklar babaları gidecek diye mutlu olmuşlar. Çünkü hepsinin planları varmış. Papi ve Sodi arkadaşlarıyla tatile gitmişler, kızı Rari ise kendini gezmeye vermiş. İlk 1 hafta her şey çok güzel geçmiş. Paraları, arabaları varmış kredi kartlarından bir sürü alışveriş yapıyorlarmış. Taaaaa ki bir hafta dolana kadar… Bir hafta dolduktan sonra kredi kartları iptal olmuş, arabalarına el konulmuş! Kardeşler evlerinde bir araya gelmişler, Rari, “Babamı çok aradım açmadı, neden böyle oldu?” demiş ağlamaklı. Papi ve Sodi ise, “Yarın ilk iş şirkete gidelim. Bizim tatilimiz yarım kaldı, arkadaşlarımız bizi bekliyor ayıp oldu!” demişler sinirle.

Kirpi kardeşler mışıl mışıl uyumuşlar. Sabah olunca hemen şirkete gitmişler ama şirkete girememişler! Evet evet Bay Kirpi’nin talimatı üzerine çocuklar büyük şirkete alınmamış. Hiç paraları olmadan bütün Arjantin’i yürümüşler, yürümüşler, yürümüşler. Eve varmışlar ama evde de dolap boş yiyecek hiçbir şey yok. O akşam babaları onları aramış. “Merhaba evlatlarım, duyduğuma göre şirkete girememişsiniz.” Rari, “Evet baba, kimse bizi tanımıyormuş gibi yaptı, sen nerdesin abilerimle seni çok merak ettik.” “Büyük şirketimiz size kalsa batacaktı, her şeyi ben ayarladım. Kendinize bir iş bakın, çünkü doğru düzgün çalışana kadar şirkete ait degilsiniz!” demiş ve telefonu kapatmış. Daha söyleyecekleri vardı tembel kirpilerin ama babaları onları dinlemedi.

O gece kirpi kardeşler iş bakmaya başlamışlardı bile. Babalarının gözüne girmeleri lazımdı ama bu hiç kolay olmayacaktı. Çünkü hiçbiri daha önce tam anlamıyla çalışmamışlardı. Bakalım kirpi kardeşlerin başına neler neler gelecek? Büyük şirkete tekrar girebilecekler mi sence masal arkadaşım?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir