Bilgisayar Kurdu Sezgi

Çok kalabalık bir şehirde Sezgi adında bir çocuk yaşarmış. Sezgi’nin en çok sevdiği şey ise bilgisayarla uğraşmakmış. 1-2 senedir bilgisayarı varmış. İlk başta bilgisayar oyunları oynasa da daha sonra bu bilgisayar oyunlarının nasıl olduğunu ve nasıl yapıldığını anlamak istemiş. O kadar çok araştırmaya başlamış ki çoğu vaktini bilgisayarda geçirmeye başlamış. Bilgisayar kurdu Sezgi, okuldan gelir gelmez yemeğini yer ve ödevlerini yaparmış. Bir an önce ödevleri bitirmeliymiş ki hemen bilgisayarda öğrenmeye devam edebilsin.

Sezgi’nin tek istediği şey ise bilgisayardaki oyunların nasıl yapıldığını öğrenmekmiş. İleride kendisi de yapmak istiyormuş çünkü. Sezgi, diğer çocuklar gibi bilgisayarı sadece oyun oynamak için değil aynı zamanda ondan bir şeyler öğrenmek için kullanmak istiyormuş. Okuması ve yazması yeterli düzeydeymiş. Çünkü her gün kitap okurmuş. Bazen ödevlerini bilgisayarda yazdığı içinde, yazması da hızlıymış. Bu konuda kendini geliştirmiş. Öncelikle bilgisayarda oyun yapmak için gerekli özellikleri öğrenmiş. Bilgisayarı bunun için yeterliymiş. Önemli olan kendisinin ne kadar istediğiymiş. Çünkü bunun için çok sabır ve emek gerekirmiş. Aynı zamanda da çok zaman lazımmış.
Çalışkan bir öğrenci olduğu için hemen gelip ödevlerini yapıyormuş zaten. Çok fazla televizyon izlemediği veya telefonda oyun oynamadığı içinde çok fazla boş zamanı kalıyormuş. Diğer önemli şey ise iyice öğrenip sabırlı olmakmış. Çünkü bu işte hata yaparsa bütün oyunu etkilermiş. Hata yapmaması için bazı şeylerin üzerinden 2-3 kere geçmek gerekirmiş. Bu yüzden başlamış. Önce temel adımları öğrenmiş. Kendine bir oyuncu seçmiş. Buna basit hareketler yaptırmayı öğrenmiş.
Mesela, bir adım ileri git, bir adım geri gel. Sağa dön veya sola dön gibi. Ama bunlar ilk başta o kadar zor gelmiş ki. Bu hareketleri yaptırmak için bile 3 gün bilgisayarda çalışmak zorunda kalmış. İlk başta çok şikayet etmiş. Hatta vazgeçmek istemiş. Çünkü gerçek oyun oynadığında sağa veya sola dönmek sadece 1 saniyesini alırken, bunu gerçekten yapmanın 3 gün aldığını görünce hayal kırıklığına uğramış. Oyundaki gibi çok kolay olacağını sanmış. Bunları yaptıktan sonra bir daha oyun yapmamaya karar vermiş.
Hayalinden vazgeçmiş. Aradan 1-2 gün geçmiş. Sezgi’nin canı bilgisayar oyunu oynamak istemiş. 1-2 saat oynadıktan sonra tekrar oyun yapma isteği gelmiş. Sonra da düşünmüş. “Bu kadar kolay olsaydı herkes yapardı. Önemli olan sabırlı olmak ve güzel bir şeyler başarmak.” demiş. Başlamış tekrar büyük bir hevesle çalışmaya. Aradan biraz zaman geçtikten sonra bir adım ileri atmak onun sadece bir kaç dakikasını almaya başlamış. Yaptıkça hızlandığını fark etmiş. Hızlandıkça daha da heveslenmiş. Fark etmiş ki aslında sadece sabretmesi ve biraz çalışması gerekiyormuş. Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

 Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir