Bahçe Malzemeleri

Bahçe Malzemeleri

Zamanın birinde evleri, sokakları ve yolları sakin herkesin evinin önünde ağaçları olan çok şirin bir mahalle varmış. Bazı evlerin kocaman bahçeleri olduğu için bahçe bakımına uygun araç gereç de varmış. Bu araç ve gereçler bahçede bulunan kilerde olurmuş. Bu malzemeler de; hortum, tırmık, kürek, kova, el arabası ve gübre, bahçe makası, çapa gibi şeylermiş. Evin sahibi bütün gün bahçeyi düzenlemek, bahçeye iyi bakabilmek için bu malzemeleri kullanırmış. İşi bitince de temizleyip yerlerine koyarmış. Bahçe malzemeleri böyle her gün çalışır akşam da bu kilerde uyurlarmış.

Gece sessizlik çöktüğünde bahçe malzemeleri kendi aralarında konuşurlarmış. Hepsi her akşam en çok kendisinin yorulduğunu ve çalıştığını söyler, inat eder sonra yorgunluktan uyuyakalırlarmış. Sabah olunca da uyanıp harika bir kahvaltı ederlermiş çünkü güç almaları lazım. Evin sahibi Ahmet Amca gelip kilerin kapısını açarmış ve hepsi çok mutlu olurmuş. Ahmet Amca hepsini tek tek dışarı çıkarmış ve
– Bugün yapılacak çok işimiz var dostlar. Haydi hemen işe koyulalım. Buradaki işimiz bitince yan komşunun bahçesinde çalışacağız. Bizden yardım istediler.” demiş.

– “Her gün en çok ben yorulduğum için, yine en çok ben çalışacağım.” demiş el arabası

– “Herkes kendisini en iyi haliyle göstersin. Bakalım kim daha çok yoruluyor.” demiş tırmık.

– “Günün sonunda işimiz bitsin bunu konuşuruz arkadaşlar. Şimdi iş başına!” demiş Ahmet Amca.

Böylece bahçe malzemeleri ve Ahmet Amca başlamışlar çalışmaya. Ahmet Amca eldivenlerini takmış, zararlı otları yolmuş, çapayla ağaçların etrafındaki toprakları havalandırmış, kürekle toprak alıp el arabasıyla taşımış, hortumu musluğa takıp ağaçları ve çiçekleri sulamış sonra da gübreyle ilaç vermiş. Ağaç makasıyla kuruyan dalları kesmiş.

Bütün bahçe malzemelerini kullanmış. Kendi bahçesini bir güzel bitirmiş ve hemen komşuya yardım etmeye geçmiş. Komşuda da aynı şeyleri yapmış. Gün sonunda da hem Ahmet Amca hem de bahçe malzemeleri yorulduklarını hissetmişler. Malzemelerin hepsini yıkamış, üstlerindeki toprağı, çamuru temizleyip kilere koymuş. Herkes çok yorgunmuş.

Hortum ” Ahmet Amca en çok ben yoruldum, işin çoğunu ben yaptım.” demiş

– “Ben de dakikalarca kesme işlemi yaptım, hem bazı otlar çok zorladı.” demiş Bahçe Makası.

– “Hayır en çok ben yoruldum, toprağı havalandırmak o kadar zor ki…” diyerek Çapa’da dahil olmuş tartışmaya.

Hepsi bir ağızdan inatlaşmaya, en çok ben çalıştım demeye başlamışlar. O kadar gürültü olmuş ki Ahmet Amca dayanamamış ve ellerini havaya kaldırarak,

– Yeter! Susun bakalım, hep bir ağızdan konuşmayın, anlamıyorum hiçbir şey.” demiş ve kilerde birden bir sessizlik olmuş. Bahçe Malzemeleri susmuş ve Ahmet Amca ne diyecek diye beklemeye başlamışlar.

– Hepinizin işi ayrı, hepiniz aslında birbirinizi tamamlıyorsunuz. Biriniz olmasa tüm iş aksar. Mesela çapa olmasa toprağı havalandırırım ama uzun sürer, hortum olmasa sulama yaparım yine ama sürekli su taşıyıp dururum, eldiven olmasa benim elime her şey batar. Yaniiiii hepiniz birbirinize bağlısınız bahçe malzemeleri. Kimse kimseden üstün değil, daha fazla iş yapmıyor. Hepinizin görevi ayrı ve çok önemli. Siz çok başarılı bir ekipsiniz.” demiş Ahmet Amca.

Bahçe malzemeleri Ahmet Amca’nın dediklerini çok iyi anlamışlar ve bir daha rekabet etmek akıllarının ucundan bile geçmemiş. Hepsi birbirinden özür dilemiş ve birbirlerini çok sevdiklerini söyleyip güzel bir uykuya dalmışlar.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir