Ayçiçeği Tarlası

Ayçiçeği Tarlası

Bir varmış bir yokmuş. Zamanın birinde büyük bir ayçiçeği tarlası varmış. Bu tarla da çok güzel ayçiçekleri rüzgarda hafif sallanarak büyüyorlarmış. Bu ayçiçeklerden en güzeli ve en büyüğü Suna isimli olan ayçiçeği imiş. Herkes Suna’yı çok severmiş. Üzerine bir çok arı, rengarenk kelebekler konar hepsine yer verirmiş. Hiç onlardan sıkılmazmış.

Yüzünü güneşe döndüğü için de çok güzel görünüyormuş. Günün birinde hava çok güzel ve açıkmış. Ayçiçekleri yine rüzgarda hafif sallanıyormuş. Kelebeklerden birisi uça uça konacak bir çiçek arıyormuş. Bu sırada en büyük olan Suna’yı görünce ona yaklaşmış.

“Saatlerdir uçuyorum, biraz dinlenmem lazım. Senin üzerine konabilir miyim?” demiş. Suna ayçiçeği; ” Tabi ki, istediğin kadar dinlenebilirsin.” demiş. Kelebek baya bir süre dinlenmiş. Soluklanmış. Bu sırada ise Suna ile bol bol sohbet etmişler. Kelebek iyice dinlendikten sonra teşekkür etmiş ve oradan ayrılmış. Aradan zaman geçmiş, ayçiçekleri iyice büyümüş ve serpilmiş.

Aradan biraz zaman geçince kelebek yine gelmiş ve Suna’da dinlenmeye karar vermiş. Yine bol bol sohbetler etmişler. Suna yine çok mutlu olmuş. Kelebek iyice dinlendikten sonra yine gitmiş. Aradan bir kaç gün geçince bu sefer 20-30 tane kelebek gelmiş. Çünkü ilk gelen kelebek tüm arkadaşlarına söylemiş. Çok güzel bir dinlenme yeri olduğunu ve ayçiçeklerinin ne kadar iyi olduğunu söylemiş. O da burada dinlenmeye alışmış. Çünkü Suna ve diğer çiçekler hep buradaymış. Ama tarlaya varınca bir de ne görsünler.

Bütün ayçiçekleri yapraklarını kapatmış bir şekilde orada duruyormuş. Kelebekler çok şaşırmış ve ayçiçeklerinin sürekli burada hazır bir şekilde bulunacaklarını sandıkları için pişman olmuşlar. Çünkü onlar da mevsim mevsim bazen açılıp kapanırlarmış. Bu yüzden bunu alışkanlık haline getirmemeleri gerektiğini anlamışlar. Her zaman her çiçeğin orada hazır beklemesini yanlış düşünmüşler. Bu da onlara bir ders olmuş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir