Avukat, Doktor ve Bilge Adam Masalı

Bir zamanlar iki tane adam varmış. Bu adamlar insanlara yardım etmek amacıyla gönülü olarak birer meslek seçmek istemişler. Parada, pulda, malda, mülkte gözleri yokmuş. Maksat dünyadaki insanların dertlerine derman olabilmekmiş.

Birinci adam mahkemelerde sürünen insanlara üzülmüş. “Parasız, pulsuz avukatlık yaparım,” demiş, avukat olmuş. Başlamış mesleğini yapmaya ama kavga edip birbirini mahkemeye veren insanların önüne geçememiş. Halbuki onun tek istediği davacıları barıştırmakmış.

İkinci adam hastanelerde hasta yatan insanlara çare bulmak istemiş, doktor olmuş. Ama hastalık bu, biter mi? Hastalıklara çare bulacağım diye onların dertlerini dinlemekten dert sahibi olmuş. Sonunda ikisi de canlarından bezmişler ve hastalardan, davacılardan uzakta sarp kayalıkların dibinde, ne gün ışığı gören ne rüzgar alan, ıssız uzak bir ormana gitmişler.

İşte orada bilge bir adama rastlamışlar. Bilge adamı görünce bu mutsuz adamlar ondan kendilerine bir öğüt vermesini istemişler. Bilge adam onlara şöyle demiş: “İnsan kendi öğüdünü kendi vermeli, derdinizi sizden iyi kim anlar? Kendinizi tanıyıp derdinize kendiniz çare aramalısınız. Dertten kurtulmak istiyorsanız böyle ıssız yerlere kaçmak olmaz. Sıkıntı yaşadınız diye ormana kaçacaksanız kim avukat, doktor olacak söylesenize?”

Arkadaşım sence bilge adam haklı mı?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir