Düzenbaz ile Kral Masalı

Adam yalancının, palavracının, düzenbazın biriymiş. Olmadık yer ve zamanlarda olmadık şeyler uydurur, insanların kafasını karıştırırmış. Bu, onun en büyük eğlencesiymiş. Bir gün kalabalık bir sohbette çok ileri giderek şöyle demiş :

– Benim becerilerim saymakla bitmez beyler. İstesem uyuş bir eşeğe konuşma hatta okuma yazma öğretirim. O kadar ki bir süre sonra sizlere nutuk bile çekebilir. Herkes bu sözlere alayla gülüşürken biri sırf yalakalık olsun diye saraya koşmuş ve düzenbazın söylediklerini krala yetiştirmiş. Kral da :

– Getirin o adamı bana! diye emretmiş. Adamı bulup kralın huzuruna çıkarmışlar. Kral sormuş : – Sen, eşeği konuşturabilir, ona okuma yazma öğretebilirmişssin. Doğru mu bu?

” Evet kralım doğru ” demiş adam. Kral, yardımcılarına dönmüş : ” Bu adama bir eşek verin alsın ve konuştursun. Okuma yazma da öğretsin ama bunu yapamazsa yalancılığından ötürü cezalandırılsın!” Adam boynunu bükmüş. ” Emriniz olur kralım. Yalnız takdir edersiniz ki bu iş o kadar kolay değildir. Bir eşeğin konuşması ve okuma yazma öğrenmesi en az 15 yıl gerektirir.”

“Peki” demiş kral. ” 15 yıl olsun ama bir gün geçerse kendini bitmiş bil!” Adam gülümseyerek eşeği almak için kralın huzurundan ayrılmış, sarayın ahırındaki eşeklerden birini seçmiş ve yedeğine alıp uzaklaşmaya başlamış. Bu arada saray görevlilerinden biri koşarak yetişmiş, durdurmuş adamı.

-Yahu sen deli misin” diye sormuş. -Neden? – Eşek konuşur mu hiç? Hele hele okuma yazma öğrenir mi ? Kendini bugünden bitmiş bil arkadaş!

Adam umursamaz bir biçimde gülmüş. – Bunların olmayacağını ben de biliyorum. Ama 15 yıla kadar ya eşek kaybolur, ya ben ya da kral. Böyle olunca da olay kendiliğinden çözüme bağlanır. Sonra adam bakakalmış ardından…

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir