Aslan Sarayı Masalı

Ormanlar Kralı Aslan, sarayın oturduğunda bir gün şöyle düşünmüş. “Ben bu ormanların kralıyım. Ama krallığıma bağlı hayvanların çoğunu tanımıyorum. Bir kral olarak onların kim olduklarını ne iş tutup nasıl yaşadıklarını bilmem gerek…”

Böyle düşünmüş ve yardımcılarına emir verip hemen o gün tüm hayvanların sarayında toplanmalarını istemiş. Kralın emrini duyan koşup saraya gelmiş. Kaplanlar, gergadanlar, kurt, tavşan ve tilkiler dizilmişler aslanın karşısına. Tahtında oturan aslan hepsini tek tek süzdükten sonra en ön sırada oturan ayıya sormuş. – Sarayımı nasıl buldun?

Ayı çevresine bakınmış.Ama midesi de ağzına gelmiş bir anda. Çünkü her taraf pislik içindeymiş. Ayı burnunu tutarak söylenmiş. – Öğğğ! Bu ne pis yer! Üstelik iğrenç de kokuyor. Oysa bir aslan sarayının… Daha konuşamamış ayı. Aslan onu tuttuğu gibi zindana atmış. “Kralın sarayını beğenmezsin ha?” diyerek kükremiş. Sonra ikinci sıradaki maymuna dönmüş aslan kral.

-Ya sen? Sen nasıl buldun sarayımı? Maymun, ayı kadar aptal değilmiş. Tüm konuşma becerisini kullanarak başlamış söze. – Hiç bu kadar temiz, bu kadar da düzenli bir yer görmedim sayın kralım. Üstelik her yer çiçek bahçesi gibi kokuyor. Hani derler ya, yerlere bal dök yala!

Aslan yerinden hışımla kalkmış, maymunun yanına gelmiş. – Ben de senin kadar yalancı, senin kadar dalkavuk birini görmedim… Bu pislik yuvasını küçücük aklınla bana çiçek bahçesi diye yutturacağını mı sanıyorsun? Maymunu da tutup zindana atmış. Üçüncü sırada tilki duruyormuş. Aslan kral bu kez de ona sormuş;

– Ya sen nasıl buldun sarayımı? Tilki bir an düşünmüş. Ayı kötülemiş, zindana atılmış; maymun övmüş, yine zindana atılmış. Peki, kendi ne demeli de canını kurtarmalıymış…Aklına kurnazca bir çözüm gelmiş. Sesine yorgun bir hal verip :

– Ah efendimiz! demiş. Üzerinize afiyet dün geceki yağmurda bir üşütmüşüm bir üşütmüşüm ki! Burnum koku almıyor bu yüzden. Sonra gördüğünüz gibi epey de yaşlıyım. Gözlerim yıllardır iyi görmüyor. Vallahi ne desem boş…

Aslan kral bu cevabı pek beğenmiş. Kahkahalarla gülmüş. Diğer hayvanlarla güzel güzel sohbet etmiş. Ve tilkinin kurnazlığı da böylece bir çok arkadaşını kurtarmış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir