Çoban ve Sürüsü Masalı

Kasabanın birinde bütün gün dağlarda, yaylalarda sürüsüyle dolaşan bir çoban varmış. Çoban koyunlarını çok severmiş, koyunları da çobana çok bağlıymış. Bir gün çoban koyunlarını otlatırken sürüye bir kurt dadanmş. Kurdu gören koyunlar bir anda oradan oraya dağılmışlar. Kurt da boş durur mu, başlamış koyunları neşe ile kovalamaya.

Ertesi gün yine aynı olay yaşanınca çoban sürüsünü saymış, bakmış yine bir iki tane eksik koyun var. Üstelik bu sefer, çobanın en sevdiği mor koyun kaybolmuş. Çoban oturmuş, ağlamış. Bir yandan da sürüsüne kızmış. “Nasıl oluyor da bir kurdun korkusuyla dağılıyor koskoca sürü. Biricik mor koyunumum bir parçacık ekmekle sabahtan akşama kadar peşimde gezerdi. Kaval çaldığım zaman oturur beni dinlerdi, nereye gitsem benimle gelir, karşı dağda olsam beni bulurdu. Ama nasıl olduysa kayboldu gitti şimdi. Koskoca sürü bir koyunu koruyamadı!”

Artık kurdun bu saldırılarına bir dur demenin vakti geldiği için çoban geçmiş sürünün karşısına. Bolca öğüt vermeye başlamış. “Birlik beraberlik içinde olursanız, sıkı durursanız, kurt geldiğinde kaşmayıp ona göğüs gererseniz kurt sizi ayrı düşüremez.”

Koyunlar bunu duyunca cesaretlenmişler, yemin etmişler. “Bundan böyle kurdu asla aramıza sokmayacağız. Birlik olup onu kovacağız. Kaçmayıp biz onu korkutacağız!”

Çoban inanmış sürüye. Ama söz verdikleri gün sürü, uzaktan daha kurdun gölgesini görür görmez darmadağın olmuş. Ne birlik kalmış ne beraberlik.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir