Zeynep ve Nadya

Zamanın birinde çok güzel bahçeli evlerin ve sokakların olduğu harika bir mahallede geçiyor masalımız. İki küçük kız çocuğu varmış. Bunların ismi Zeynep ve Nadya imiş. 8 yaşına kadar birlikte büyümüş bu iki kız arkadaş. Zeynep orada bir akrabasının yanında kalıyor, Nadya ise kendi anne ve babası ile birlikte kalıyormuş. Evleri birbirlerine çok yakınmış. Bu yüzden her vakitlerini birlikte geçirirlermiş. Evlerinin önünde oyunlar oynar eğlenirlermiş. Yakınlarda bir nehir varmış. Bazen oraya gidip balık tutarlarmış.

Balık tutmaya giderlermiş ama gerçekten hiç balık tutamazlarmış. Sonra ayaklarını suya sokup orada birbirlerine su atıyorlarmış. Bu şekilde de onlar için çok eğlenceli bir gün olurmuş. Bazen de su ve toprağı birleştirerek çamur yaparlarmış. Daha sonra çamurdan eşyalar ve hayvanlar yaparlarmış. En büyük oyunlarından birisi de buymuş. Bazen çok fazla tartışırlarmış.

Birbirleri ile kavga eder sonra küserlermiş. Ama birbirlerini o kadar çok severlermiş ki dayanamayıp hemen geri barışırlarmış. Aradan zaman gelmiş gitmiş. Artık ikisinde yaşı okul çağına geldiği için 1. sınıfa yazılmışlar. Okula birlikte gelip gideceklermiş. Bu yüzden aileleri tembihlemiş. “Okula el ele tutuşup gidin ve birbirinizin elini bırakmayın.” diye. Aynı zamanda aileleri para verirmiş. Okulda kantinden bir şeyler alıp yesinler diye.

İki küçük kız okuldan gelince birlikte ders çalışmaya başlarmış. Derse başladıktan bir süre sonra Nadya hemen oyun oynamak istermiş. Çünkü ders çalışmaktan çok sıkılırmış. Zeynep’de önce dersleri bitirmek istermiş. Bazen bu yüzden de tartışırlarmış. Ama sonra hemen tatlıya bağlanırmış. Çünkü küs kalamazlarmış. Birinci sınıf bu şekilde gelmiş, geçmiş ve bitmiş. Zeynep’in ailesi onu yanına çağırıyormuş. Bu duruma en çok Nadya üzülmüş ama yapabileceği bir şey yokmuş.

Zeynep ailesinin yanına gitmiş. Aradan yıllar geçmiş. Zeynep bir kaç kere akrabalarının yanına gelmiş ve Nadya ile hasret gidermişler. Sonra aradan yıllar geçmiş. Zeynep ve Nadya uzun bir zaman görüşmemiş. Uzun zaman sonra Zeynep’in akrabaları artık bizimle değilmiş. Bu yüzden Zeynep akrabalarının yanına gidememiş ve Nadya ile de tamamen iletişimi koparmışlar. Ama Zeynep hep düşünüyormuş. Nasıl bulurum ve ederim diye. Aradan 25-30 yıl zaman geçmiş. Zeynep bir şekilde arkadaşının ablasına ulaşmış. Nadya’nın telefon numarasını istemiş ve Nadya’yı aramış. Nadya çok şaşırmış ve çok mutlu olmuşlar.

En kısa zamanda görüşmek için birbirlerinden söz almışlar. Daha sonra Zeynep, Nadya’nın kaldığı yere gitmiş ve birlikte bir gün geçirmişler. Artık daha çok iletişim kuracaklarını ve bağlarını koparmayacaklarına dair söz vermişler. İkisi de anlamış ki önemli olan kaç yıl geçtiği değil. Önemli olan arkadaşlarımızla birlikte güzel zamanlar geçirmek ve onlarla güzel hatıralar yaratmak. Bu arkadaşlık bağını güçlendirirmiş. Bu yüzden yıllar geçse de birbirlerini hiç unutmazlarmış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir