Zalim Sultan ve Kandilci Masalı

sultan ve kandilci

Az gittim uz gittim.
Dere tepe düz gittim.
Çayır çimen geçerek,
Lale sümbül biçerek,
Soğuk sular içerek,
Altı ayla bir güzde,
Bir arpa boyu yol gittim.
Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok uzak diyarların birinde yaşayan  kendi halindeyoksul bir kandilci yaşarmış. Her gün dükkanında kandiller yapar, kentin
sokaklarında onu satarmış. Yaşamlarını böyle sürdürürlermiş. Kandilcinin dünyalar güzeli bir eşi varmış o kadar güzelmiş ki, değil o kentte o ülkede bile ondan güzel kadın olmadığı söylenirmiş. Yoksul kandilci ve güzel eşi fakir, ama huzurlu bir hayat sürerlermiş. Çünkü paraları az olsa da birbirlerini çok sever, birbirlerini mutlu etmeye çalışırlarmış.En büyük varlıkları mutluluklarıymış.
Ama bu mutlulukları uzun sürmemiş! Bir gün kandilcinin eşi bahçede çiçeklerini sularken Sultanın adamları bu güzelliğin farkına varıp hemen Sultanlarına haber iletmişler. “Yüce Sultanım! Bu kentte, yoksul bir mahallenin en yoksul evinde yaşayan ay parçası gibi bir kadın var. Böylesine güzel bir kadın ancak sizin eşiniz olabilir. Emir verin size getirelim, onun güzelliğine ancak siz layıksınız.” Sultan tabii ki bu fikri çok beğenmiş. Derhal adamlarına, kadını saraya getirmelerini emretmiş. Biraz sonra güzel kadını saraya getirmişler. Sultan kadının anlatılamaz güzelliğine vurulmuş. Kalbinin bütün varlığıyla kadına aşık olmuş. Ama Sultanın kadına aşık olması, onun kalbini kazanmasına yetmiyormuş.

Zorla alıkonulan güzeller güzeli kadın kandilciden zorla alıkonulmanın acısıyla  kimseyle konuşmuyor, bütün gün mahzun bir şekilde bahçede oturuyor, ya da kederle pencerelerden dışarıyı seyrediyormuş. Sultan kadını eğlendirmek için ziyafetler düzenliyor, hokkabazlar ve soytarılarını çağırıyor, ama sarayda kimse evinden zorla koparılan bu yoksul kadının birazcık gülümsediğini bile görmüyormuş.  Zavallı kandilci ise günlerce evinde oturmuş, sevgili eşinin geri gelmesini beklemiş. Sonunda artık dayanamamış ve bir gün yeniden en güzel kandillerinden alıp, sultanın sarayının önüne gitmiş. Belki de eşimi uzaktan da olsa birazcık görebilirim diye umutlanıyormuş. Sarayın önünde bağırmaya başlamış: “Kandilci geldi çok güzel kandillerim lambalarım var…” Kadın, eşinin sesini tanımış. Pencereye koşmuş. Gülümsemesi bir güneş gibi sarayın salonunu aydınlatıvermiş.

Adamları Sultana sevgili gözdesinin yoksul bir Kandilciyi görünce güldüğünü müjdelemişler. Sultan Kandilciyi huzuruna getirtmiş. O gülümsemeyi görebilmek, güzel kadına kendini sevdirmek için her şeyi yapabilirmiş. “Derhal bana elbiselerini ver! Sen de benimkileri giy!” Sultan yoksul kandilcinin elbisesini giyip sokağa çıkmış. “Kandillerim var lambalarım var”diye kandilciyi taklit etmiş. Ama kadın Sultanı tanımış ve planını da anlamış. Nöbetçileri çağırarak sarayın dışında bağırıp herkesi rahatsız eden o adamı derhal uzaklaştırmalarını, sadece kentten değil, bütün ülkeden kovmalarını emretmiş. Sultan, “ben Sultan’ınızım aptallar, ne yapıyorsunuz!” diye bağırsa da fayda etmemiş.

Üstünde eski püskü kandilci kıyafetiyle dolaşan kişinin Sultan olabileceğini anlamamışlar. Nöbetçiler Sultanlarını tanımamışlar. Kandilcinin eşi, Sultan elbiselerini giyen kocasını yanına alarak tahta oturmuş. Kimse Sultanın değiştiğini anlamamış. Hatta insanlar seviniyorlarmış bile. Çünkü eski zalim Sultan bir günde değişmiş, iyi kalpli oluvermiş. Yoksul kandilci o ülkeyi güzel eşiyle birlikte çok güzel yönetiyormuş. Başkasının sahip olduğu güzelliklere zorla sahip olmanın elindeki güzellikleri kaybetmeye neden olacağını anlayan zalim Sultan hayatının sonuna kadar yoksul bir şekilde yaşamış.Ülkeyi yöneten kandilci ve güzeller güzeli eşi ise bir ömür mutlu bir şekilde ülkeyi yönetmiş.Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine. Gökten üç elma düşmüş biri masalı yazanın başına biri okuyanın biride bu masalı dinleyenlerin başına.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

4 comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir