Pisboğaz Tilki ile Yardımsever Leylek Masalı

tilki ve leylek masali
bir iki üç
söylemesi çok güç
sana verdim bir elma
adını koydum Fatma

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde, ormanın birinde yaşayan uyanık mı uyanık bir tilki varmış. Lakin bu tilkinin en kötü huyu pisboğaz olmasıymış ne bulsa yer gözü hiç doymazmış.Bir gün yerde gördüğü ne olduğunu bilmediği bir kemik parçasını yiyeyim derken kemik boğazına takılmasın mı. Ne yaptıysa ne ettiyse boğazındaki kemik parçasını çıkaramamış. Nefes alırken bile güçlük çekiyormuş.  Ormandaki hastalarla ilgilenen her hayvanın derdiyle ilgilenen yardımsever Leylek gelmiş aklına: “Gideyim de Yardımsever Leylek çıkarsın kemiği , çıkarsa çıkarsa bir o çıkarır demiş!..” demiş. Başlamış koca ormanda Yardımsever Leyleği aramaya az gitmiş uz gitmiş araya araya yardımsever leyleği hasta sincabın yaralarını tedavi ederken bulmuş.
‘’Aman leylek kardeş, yaman leylek kardeş ocağına düştüm, kurtar beni bu beladan leylek kardeş’’  demiş.

Yardımsever Leylek Tilkinin boğazına bakıp: ‘’Korkma Tilki kardeş şimdi çıkarırım boğazındaki kemiği  Benim için çocuk oyuncağı bir şey. Aç ağzını bakalım kocaman , gagam uzun, o kemiğini hemen yerinden çıkarırım sen de sağlığına hemencecik kavuşursun’’ demiş. Böylece uzun gagasını tilkinin boğazına sokan leylek tilkinin boğazındaki kemiği dikkatlice çıkarmış.Boğazındaki kemiğin çıktığını gören tilki sevinçle -Oh be. Dünya varmış be! Bir anda rahatladım demiş..

İşi görülen sağlığına kavuşan tilki bir teşekkür bile etmeden oradan uzaklaşacakken Yardım sever Leylek tilkinin arkasından seslenmiş: Bir şey unutmadın mı tilki kardeş.Teşekkür etmeyi
unuttun sanırım demiş.  -Ne? demiş tilki. Birde teşekkür mü edeceğim? sen aklını ekmek peynirle mi yedin? Gaganı gırtlağıma soktuğunda sana bir oyun edip ağzımı kapasaydım, halin nice olurdu, hiç düşündün mü? Buna şükredeceğine bir de kalkmış teşekkür  istiyorsun. Allah Allah ne günlere kaldık yahu!.. demiş.

Bu duruma çok şaşıran Yardımsever Leylek: -Gün ola harman ola yine bana işin düşerse bu söylediklerini unutma sakın demiş. Aradan çok zaman geçmiş günler günleri geceler geceleri kovalamış.Bizim Pisboğaz tilki bir gün yine pisboğazlığının kurbanı olmuş ve bu sefer de bir çalı dikeni takılmasın mı boğazına. Tekrardan düşmüş yollara Yardımsever Leyleği bulmaya. Karşısında pisboğaz tilkiyi gören yardımsever leylek çok şaşırmış. “Yine ne oldu tilki kardeş. Boğazına bir şey mi kaçtı”demiş..

Daha önce yaptığı hatayı anlayan pisboğaz tilki boynu bükük bir şekilde : -Evet leylek kardeş ocağına düştüm geçen sefer yaptığım terbiyesizlikten dolayı beni affet.Söz veriyorum bir daha bana iyilik yapanlara teşekkür etmeyi unutmayacağım, demiş. Hatasını anlayan pisboğaz tilkiyi affeden Yardımsever Leylek tilkinin boğazındaki dikeni çıkarıp.sağlığına kavuşmasını sağlamış.O gün bu gündür pisboğaz tilki kibar biri olmaya karar vermiş.Şimdi ise ormandaki tüm hayvanlar pisboğaz tilkiye Kibar Tilki demeye başlamış. Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine.Gökten üç elma düşmüş biri asalı yazanın bir okuyanın biride bu masalı dinleyenin başına.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

2 comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir