Zalim Kral

Bir varmış bir yokmuş, zamanın birinde bir ülkede zalim bir kral varmış. Bu zalim kral halkına çok zulüm edermiş, onları çok çalıştırıyor ve ellerinde avuçlarında ne var ne yoksa alıyormuş. Fazla para kazanmalarını istemiyor, her şeyi ama her şeyi kendisine istiyormuş. Halk ne yapacağını şaşırıyormuş ve çok perişan bir halde yaşıyorlarmış. Ne kendilerine, ne evlerine ne de çocuklarına istedikleri şeyleri alamıyorlarmış. Bu işin sonu ne olacak, ne zaman bitecek diye düşünüyorlarmış.

İçlerinden birkaç kişi kralın huzuruna çıkıp dertlerini anlatmaya karar vermişler ama kral kabul etmiyormuş.
Sarayda kralın sağ kolu olan çok yaşlı bir adam varmış. Bu gidişattan hiç memnun değilmiş ve çok üzülüyormuş. Bu yüzden kral ile konuşmaya karar vermiş. Kralın huzuruna çıkmış. “Yüce Kralım halkımıza biraz daha merhametli ve anlayışlı olsanız. Herkes çok perişan, insanlar aç, çocuklar hasta ve sizin merhametinize ihtiyaçları var. Siz onların kralısınız, bu göreviniz sizin,” demiş ama kral kimseyi dinlemiyormuş, “Onlar benim kölelerim, ben ne istersem ne dilersem o olacak,” diyormuş.
Gel zaman git zaman kral bir gün hastalanmış. O kadar kötü hastalanmış ki yataklara düşmüş, hekimler çare bulamıyormuş. Herkes ne yapacağını şaşırmış.

Bir gece kralın rüyasına yaşlı bir kadın girmiş. Kral yaşlı kadına yalvarmış, “Ben çok hastayım, nasıl iyilesecegim,” demiş yaşlı kadın ise, “Sen halkına zulüm ediyorsun, kalbin kötülük ve kin dolu. Halkın senden memnun değil ve içindeki kötülük seni hasta ediyor. Tek çare kalbini sevgiyle, güzellikle doldurman. Herkese merhamet etmen ve en önemlisi halkını bu zor günlerden kurtarmanla iyileşirsin.” demiş. Sonra kral birden uyanmış ve hemen askerlerini çağırmış. “Bütün halka para, yiyecek ne ihtiyaçları varsa verin. İsteyen herkes benimle görüşebilir, halk derdini anlatabilir.” demiş. Askerler hemen halka ihtiyaçlarını vermiş ve bu haberi duyurmuşlar. Bir zaman sonra halk ve kral mutlu, huzurlu olmuşlar. Ülkede herkes ama herkes hayatından memnun bir şekilde yaşamış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir