Yeşilce Köyü

Evvel zaman içinde büyük bir şehrin sempatik, güzel ve sakin bir köyü varmış. Bu köyde herkes birbirini tanır ve büyük bir mutlulukla yaşarlarmış. Bu köyün adı Yeşilce Köyü imiş. Bu köyde yaşayan Seher Nene isimli bir yaşlı kadın varmış. Seher Nene eşini kaybetmiş, çocuklarını büyütmüş, torunları olan görmüş geçirmiş bir kadınmış. Seher Nene resim öğretmeniymiş ve emekli olduktan sonra resme biraz ara vermek zorunda kalmış. Torunları ile ilgilenme, hastalık derken resme uzak kalmak zorunda kalmış. Oysa Seher Nene çocukluktan beri sürekli çizer, üretir hatta ve hatta arkadaşlarına, ailesinin arkadaşlarına resim yapar hediye edermiş.

Seher Nene kendini geliştirmiş geliştirmiş geliştirmiş. Kurslara gitmiş ve en sonunda da üniversite de bu bölümü okumuş. Öğretmeyi çok sevdiği için öğrencilerini çok sevmiş ve emekli olana kadar çok mutlu çalışmış. Son zamanlarda geçen bunca resim dolu yılları çok özleyen Seher Nene tekrardan çizmeye, üretmeye karar vermiş.

Önce kağıtlar, tablolar üzerinde çalışmayı düşünmüş ama sonra aklına daha güzel bir fikir gelmiş. Bütün köy halkı ondan tekrar tekrar tablo istiyormuş ve o da, “O zaman ben bütün köyü tablo olarak kullansam daha güzel olmaz mı?” diye düşünmüş. Boyalarını, fırçalarını toplamış ve önce kendi evinden başlamış.

Yeşilce Köyü’nün bir diğer özelliği de bütün evlerin dış boyasının beyaz olmasıymış. Seher Nene için bu çok büyük bir avantajmış çünkü her renk ve her desen beyaz üzerinde görünür. Seher Nene yavaş yavaş üçüncü eve geçmiş ve bir süre sonra köyün çocukları da ona yardım etmeye başlamış.

Köy halkı çok mutluymuş çünkü her ev adeta bir tabloya dönüşüyormuş. Zamanla Seher Nene’nin bu boyama etkinliği sayesinde köye turist gelmeye başlamış. Hem yerli hem yabancı turistler tablo gibi evleri görmeye, fotoğraf çekmeye ve Seher Nene ile tanışmak için Yeşilce Köyüne akın akın geliyorlarmış. Turistler sayesinde televizyonlara çıkmış Seher Nene ve köy, sonrasında ise harika bir şey olmuş. Üniversitelerdeki resim bölümünü kazanan öğrencileri okul yönetimi okuldaki derslerden önce Seher Nene’nin yanına bir dönemlik eğitime gönderme kararı almışlar.

Seher Nene çok mutlu olmuş. Emekli olduktan sonra öğrencilerini, onlara bir şeyler öğretmeyi özleyen Seher Nene için bu uygulama altın değerindeymiş. Yeşilce Köyü tam bir sanat köyüne dönüşmüş ve turistik bir yer haline gelmiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir