Yakalanan Balık Masalı

Duru, yaz tatilinde annesi ve babası ile birlikte bir pansiyona gitmişti. Buraya her yaz gelirlerdi. Deniz kıyısı boydan boyda çay bahçeleriyle doluydu. Buranın denizi de güzel olduğu için, yazın her yerden birçok turist geliyordu. Pansiyonlara, kamplara yerleşiyorlardı. Duru ve anne babası, ailece her gün motorla denize gidiyorlardı. Hem yüzmeyi hem de balık tutmayı öğreniyordu Duru.

Duru yine bir gün babasıyla birlikte denize indi. Babası, koca deniz gözlüğü ile denizin dibini seyrediyor, arada sırada dalıp deniz hayvanlarını inceliyordu. Duru ise elinde bir oltan ile iskele üzerine oturmuş hem babasını izliyor hem de balık tutmaya çalışıyordu. Birden oltanın elini sarstığını hissetti. Oltayı çekince ne görsün! Bir karış boyunda iri bir balık oltanın ucunda sallanıyor.

Sevinçle babasına ve annesine bağırmaya başladı. Babası hemen yanına geldi, “Aferin, koca bir balık yakalamışsın!” dedi. Duru, balığın ağzından oltayı yavaşça çıkardı. Kıyıda, kumların içinde hemen bir havuz yaptı ve balığı oraya koydu. Havuzdaki balığını göstermek için arkadaşlarını çağırdı. Onlar da hayretle balığı izlediler. Duru’yu takdir ettiler.

Akşama doğru, pansiyona geri dönme hazırlıklarına başladılar. Babası Duru’nun kavanozunun içindeki balığı görünce yüzünü ekşitti, “Balığı ne yapacaksın? Eğer pansiyona götürmeye kalkışırsan bu sıcakta bizimle gelemez. Ne dersin, onu denize atmayı düşünür müsün?” diye sordu. Bunun üzerine Duru, yakaladığı balığı havuzdan aldı ve dedi ki:

“Balık kardeş, seni denize bırakıyorum. Bu sana ders olsun. Bir daha her gördüğün yemi sakın yeme.” Duru, balığı patlak gözlerinden öptü, sonra da denize bırakıverdi. Koca balık da sevinçten yüzdü gitti. Duru ve ailesi pansiyonlarına geri döndü. Duru, çok yorgun olduğunu söyledi. Annesi:

“Kızım! Yemeğini yedikten sonra yatarsın,” dedi. Duru yemek hazır olana dek kanapede uzanmaya karar verdi. Birkaç dakika sonra gözleri ağır ağır kapanıyordu. Ve orada uyuyakaldı. Babası üzerine ince bir örtü örttü. Bir de baktı ki, kızı gülüyor. Baba, kızının o gün yaptığı iyilikten dolayı böyle güldüğüne emindi.

Canım arkadaşım, sen böyle bir balık yakalasaydın ne yapardın?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir