Uyuyan Güzel

uyuyan guzel masali
Eski zamanlarda bir kral ve kraliçe yaşarmış. Kral ve kraliçenin çocukları olmazmış . Günlerden bir gün kraliçe havuzdayken bir kurbağa ortaya çıkarak :
-” Kraliçem senin dileğin gerçek olacak. Bir yıl içinde bir çocuk sahibi olacaksın.” demiş.

Kurbağanın söylediği gerçek olmuş.
Kraliçe gerçekten bir yıl içinde çok güzel bir kız çocuğu dünyaya getirmiş. Kral o kadar sevinmiş o kadar sevinmiş ki kızının doğumu şerefine büyük bir şenlik düzenlenmesini emretmiş. Şenliğe yalnız akraba ve eş dostlarını çağırmakla kalmamış ülkedeki tüm bilge kadınları da çağırmış. Kralın isteği şenliğe gelen herkesin kızını hep kollayıp gözetlemeleriymiş. Kralın sofraya koyabileceği sadece 12 tane altın tabak varmış. Bu yüzden bir kişiyi şenliğe çağıramamışlar.Bilge kadınlar yeni doğan kıza biri erdem, biri güzellik, birisi zenginlik armağan etmiş. Tam iki bilge kadın armağanlarını sunduğunda 12.bilge kadın da tam armağanını verecekken şenliğe çağırılmayan 13.Bilge onu şenliğe çağırmadıkları için intikamını almaya gelmiş.  Kimseyle konuşmadan yüksek sesle Prenses 15 yaşına gelirken eline bir iğne batıp ölsün.” demiş. Arkasına dönüp başka hiçbir söz söylemeden gitmiş. Henüz kıza armağanını vermemiş olan 12.bilge kadın 13.bilgenin armağanını yok edemez ama hafifletebilirmiş.

-“Prenses ölmesin ama 100 yıllık bir uykuya yatsın.”  demiş. Kral ve kraliçe çok üzülmüşler.
Kral bir ferman çıkartıp ülkede ne kadar iğne varsa hepsinin yakılmasını emir vermiş. Ülkedeki bütün iğneler toplanıp yakılmış.  Günler geçtikçe 12 bilge kadının kızına armağan ettikleri her şey gerçekleşmiş. Kız 15 yaşına geldiği gün kral ve kraliçe bir yere gitmiş. Prenses sarayın etrafında gezerken eski bir kulenin önüne gelmiş. Kulenin merdivenlerini çıkmaya başlamış. Eski bir kapının kilidinde bir paslı anahtar görmüş. Anahtarla kapıyı açınca yaşlı bir kadının tekerlekli bir şey çalıştırdığını görmüş. Prenses:
-” Ne yapıyorsunuz öyle “
Yaşlı kadın cevap vermiş:
-” İplik eğiriyorum. ” Orada öyle durma hadi sende gel yapmayı dene ” demiş. O anda olanlar olmuş. İğnenin sivri ucu prensesin parmağına batmış ve prenses oraya yığılıp kalmış. Prenses 100 yıllık uykuya dalmış. Aradan yıllar geçmiş. Günlerden bir gün başka bir ülkede yaşayan yakışıklı bir prens sarayın yakınlarından geçiyormuş.Uyuyan güzelin hikayesini duymuş. Saraya gelmiş. Kral ve kraliçeye uyuyan güzeli görmek istediğini söylemiş. Kral ve kraliçe prensesin başında nöbet tutuyorlarmış. Bir daha kızlarının sesini duyamayacaklarını, onun güldüğünü, koştuğunu göremeyeceklerini o uyandığında kendilerinin hayatta olmayacaklarını biliyorlarmış. O sırada prens uyuyan güzeli görür görmez aşık olmuş. Eğilip alnından öptüğü anda sihir bozuluvermiş. Prenses uzun süreli uykusundan uyanmış gözlerini açmış. Prens ve prenses birbirlerini  sevmiş, evlenip çok mutlu olmuşlar.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

 Merhaba Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir